اقتصاد کشاورزیمازندران

نمایشگاه کشاورزی در خصوص کود، سم و نهاده در مازندران برگزار می‌شود

نمایشگاه کشاورزی با هدف ترویج و نشان دادن توانایی‌های استان در بخش‌های مختلف کشاورزی خصوصا نهاده‌‌ها در مازندران برگزار می‌شود.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، رییس جهاد کشاورزی مازندران از وجود ۱۵۰ تا ۲۰۰ غرفه در حوزه کود و سم در نمایشگاه کشاورزی این استان خبر داد.

 

عزیزاله شهیدی فر با اشاره به آغاز به کار نمایشگاه کشاورزی در استان مازندارن، پس از ۲ سال تعطیلی در کشور به دلیل شرایط کرونایی اظهار کرد: هدف از برگزاری این نمایشگاه و ریل گذاری صورت گرفته در آن آموزش، ترویج و نشان دادن توانایی‌های استان در بخش‌های مختلف کشاورزی خصوصا نهاده هاست.

وی با بیان اینکه نهاده‌ها در چندماه اخیر مبحث چالش برانگیزی در کشور بود، برگزاری این نمایشگاه با اشکال مختلف کود و سموم به شکل جامع و کامل در غرفه‌های متعدد را اتفاقی مثبت ارزیابی کرد و افزود: در نهاده‌های تولیدی شاهد به کارگرفتن تکنولوژی‌های بسیار بالای داخلی و خارجی هستیم و کشورهای مختلف هم مواد کودی و سموم خود را به شکل فرموله و کامل در این نمایشگاه عرضه کرده اند.

رییس جهاد کشاورزی مازندران از تغییرات زیاد در نمایشگاه نسبت به سنوات پیش خبر داد و گفت: پس از ۲ سال، بسیاری از تکنولوژی ها عوض شده و شاهدیم که بسیاری از کودهای ریزمغذی موجود در نمایشگاه بنابر فصل و زمان مصرف، بسته بندی متفاوتی پیدا کرده اند و دیگر به صورت پک کامل در اختیار کشاورز قرار نمی‌گیرد.

شهیدی فر اضافه کرد: با تغییر بسته‌بندی‌ها اکنون مثلا در زمان کاشت یک ترکیب با بسته بندی مشخص به عنوان نسخه تجویز می شود، در زمان داشت و برداشت هم مدل های متفاوتی برای محصولات زراعی و باغی وجود دارد که بسته به نوع محصول و زمان استفاده با اشکال متنوع توزیع می‌شود.

وی این اقدام ارزنده و خلاق را نشات گرفته از آموزش های مروجین و دانشگاهیان دانست و تاکید کرد: این آموزش ها تا پیش از این اقدام توسط مروجین به کشاورزان داده می شد تا آنان این کار را انجام دهند حال با تفکیک و بسته بندی کردن به اشکال گوناگون، شرکت ها به این نتیجه رسیدند که از مبدا و محل تولید این اتفاق میسر شود و با این هدف، ریل گذاری انجام گیرد که اتفاق بسیار خوبی‌ست.

رییس جهاد کشاورزی مازندران از وجود ۱۵۰ تا ۲۰۰ غرفه در بحث کود و سم در نمایشگاه خبر داد و تاکید کرد: امیدوارم با برگزاری این نمایشگاه به اهدافی چون بهتر زیستن، بهبود محیط زیست، تولید محصول سالم تر، کیفیت و کمیت بهتر و بیشتر برسیم و کاربرد بهتر این نهاده‌ها در کاهش هزینه های تولید اثر گذار باشد تا در نهایت سود و عایدی به نفع کشاورز و تولید کننده و در واقع اقتصاد کشور باشد.

وی سرمایه گذاران حاضر در نمایشگاه را به سه بخش تفکیک کرد و گفت: برخی از سرمایه گذارن، داخلی هستند که با تکنولوژی داخلی کودها، ریزمغذی ها و سموم را تولید می‌کنند، برخی نیز مواد موثر را از کشورهای دیگر وارد می کنند و فرمولاسیون را در استان مازندران و داخل کشور انجام می‌دهند و سری سوم سرمایه گذران، کسانی هستند که مستقیم مواد کودی و سموم تولیدی موثر و مناسب و شناخته شده بین المللی را از کشورهای مبدا خریداری و مستقیم در نمایشگاه عرضه می کنند.

رییس جهاد کشاورزی مازندران در پایان اظهار امیدواروی کرد: امیدواریم این نمایشگاه علاوه بر ارتقای دانش و تکنولوژی تولیدکنندگان داخلی که در ساخت، تولید و عرضه کودها و سموم هستند، در جهت پایین آوردن و بهینه کردن هزینه های تولید کشاورزانی که باید این نهاده های کود و سم را مصرف کنند موثر باشد. / ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 9 =

دکمه بازگشت به بالا