خراسان جنوبیمحیط زیست

هدر رفت آب در خراسان جنوبی جدی‌ست

استاندار خراسان جنوبی گفت: رفع مشکل هدررفت آب در شبکه‌های آبرسانی استان بررسی خواهد شد.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، جواد قناعت اظهار کرد: در دیدار مدیران عامل شرکت‌ آب و فاضلاب استان و شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی از اعضای شورای انسجام‌بخشی صنعت آب و برق مشکل هدررفت آب شهری و روستانی استان باید با جدیت و براساس برنامه زمان‌بندی پیگیری شود.

 

وی بیان کرد: آب از موضوعات کلیدی جامعه جهانی، کشور و استان ماست زیرا علاوه بر حیات انسان به پیشرفت و تعالی هر کشور و منطقه نیز مرتبط است و امروز بسیاری از کشمکش‌های منطقه‌ای و جهانی بر سر آب به وقوع می‌پیوندد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: برخی استان‌های کشور درگیری بیشتری با موضوع کم‌آبی دارند و خراسان جنوبی نیز با توجه به خشکسالی‌های متمادی سال‌های گذشته با مشکل کم‌آبی جدی مواجه است که البته این موضوع با تدبیر و همدلی، قابل کنترل و مدیریت است.

قناعت افزود: از هم اکنون باید با بهره‌گیری از تجربیات ارزشمند سال‌های گذشته برای آبرسانی سیار به روستاها در ماه‌های گرم سال، برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد. باید درخصوص افت فشار آب برخی مناطق استان در فصول گرم سال نیز باید تدابیر لازم اندیشیده شود، با توجه به اهمیت و جایگاه کارخانه فولاد قاین در اشتغالزایی و رونق اقتصادی استان، مشکل تامین آب آن باید مرتفع شود.

وی با بیان اینکه همه جغرافیای زرخیز استان را یکسان و یکپارچه می‌بینم و به دنبال توسعه همه‌جانبه خراسان جنوبی هستم و در رفع مشکلات هم نگاه یکپارچه وجود دارد: با توجه به اینکه برخی از ویلاها و ساختمان‌های مجلل مصرف آب بالایی دارند، لازم است در این زمینه هم تمهیدات لازم اندیشیده شود.

قناعت با بیان اینکه در فروش انشعاب آب به افرادی که از بضاعت مالی کمتری برخوردارند، توجه شود، یادآور شد: هوشمندسازی در ۹۰ درصد چاه‌های آب کشاورزی استان انجام شده و لازم است برنامه‌ریزی منظم درخصوص هوشمندسازی ۱۰ درصد باقیمانده چاه‌های کشاورزی صورت گیرد. براساس سند سازگاری با کم‌آبی، با برنامه‌ریزی دقیق، جذب حداکثری منابع ملی، انجام کار جهادی و توجه به فرهنگ‌سازی در زمینه مدیریت مصرف آب اقدام شود./ ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 9 =

دکمه بازگشت به بالا