مازندرانمحیط زیست

هشدار به بازاریان فروش پرندگان در فریدون کنار

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش و محیط زیست مازندران گفت: با محدودسازی بازار فروش پرندگان و کاهش تقاضا به طور قطع آمار شکار پرندگان هم در این شهرستان کاهش می‌یابد.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، کوروس ربیعی افزود: با همکاری فرمانداری فریدونکنار قرار شد که از فروش هرگونه پرنده در بازار پرنده فروشان این شهرستان با هدف جلوگیری از کشتار بی‌رحمانه پرندگان مهاجرِ زمستان گذران جلوگیری شود و در صورت هرگونه تخلف نسبت به تصمیم جمعی در این باره، متخلفان به مراجع قضائی معرفی خواهند شد.

 

وی با بیان اینکه سالانه به طور متوسط ۱۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار بال پرنده در تالاب فریدونکنار شکار می‌شود گفت: در سال گذشته با راه اندازی پویش مردمی « نه به کشتار پرندگان » شاهد کاهش ۱۵ درصدی صید و فروش پرندگان زمستان گذران مانند انواع مرغابی‌های، خوتکا، کله سبز و غاز خاکستری در بازار پرنده فروشان فریدونکنار به نسبت سال ۱۳۹۸ بودیم.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران یکی از دلایل شکار بی رویه پرندگان مهاجر در مازندران بویژه فریدونکنار را وجود بازار خرید و فروش لاشه و زنده این پرندگان عنوان کرد و گفت: این بازار باعث شده تا برخی از شکارچیان با سودجویی شیوه شکار سنتی را هم به کشتار دسته جمعی تغییر دهند. استقبال از خرید لاشه پرندگان مهاجر را هم دلیل دیگری بر ماندگاری و رونق بازار پرنده فروشی فریدونکنار است در زمستان سال ۱۳۹۹ یک جفت غاز خاکستری در بازار پرنده فروشان فریدونکنار تا پنج میلیون ریال و اُردک خوتکا و کله سبز تا سه میلیون ریال به فروش می‌رسید.

ربیعی تصریح کرد: تور هوای، کِرس و گُذر از جمله شیوه های کشتار جمعی پرندگان است که در دو دهه اخیر در منطقه باب شده و گسترش یافته، در حالی که نسل قدیم ساکنان حاشیه تالاب‌های مازندران به شیوه « دوما چال » و در حد رفع نیاز، پرندگان مهمان را شکار می‌کردند.

مقابله با شکار بی‌رویه پرندگان مهاجر در فریدونکنار به عنوان مهم‌ترین زیستگاه زمستانی این پرندگان در قالب طرح پنج ساله از سال ۹۳ به اجرا در آمد و قرار بود در پایان دوره پنج ساله، کشتار دسته جمعی پایان یابد ولی حمایت‌های پیدا و پنهان افراد صاحب نفوذ در سطح محلی و حتی ملی سبب شد تا نتیجه دهی این طرح با ادامه شکار در سال‌های اخیر زیر سئوال برود.

تالاب بزرگ فریدونکنار به مساحت پنج هزار و ۷۰۰ هکتار با مجموعه متنوعی از گیاهان و جانوران نادر آبزی اکنون یکی از غنی‌ترین اکوسیستم‌های تالابی شمال ایران است که نادرترین پرندگان و به طور کل موجودات زنده را می‌شود در این تالاب زمستانی دید. طبق روال سال‌های گذشته گونه‌های مختلف پرندگان مهاجر شامل انواع اردک‌ها سرسبز، سرحنایی، ارده‌ای، تاج‌دار و فیلوش، پلیکان، قو، غاز خاکستری، خوتکا، فلامینگو، چنگر و باکلان برای زمستان گذرانی از اوایل مهر تا اواخر آذر در  ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار هکتار از آبگیر و آببندان و همچنین تالاب میانکاله برای زمستان گذرانی فرود می‌آیند.

بر اساس آمارهای رسمی سالانه ۱.۵ میلیون بال پرنده زمستان گذران با ۱۵۰ گونه به مازندران سفر می‌کنند. نخستین گروه از ۲ گونه از پرندگان مهاجر شامل خوتکاها و فلامینگوها به عنوان پیش‌قراولان اوایل مهر سال جاری وارد تالاب سرخرود و ازباران در مرکز و میانکاله در شرق مازندران شدند./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

دکمه بازگشت به بالا