اقتصاد کشاورزی

پایان خرید تضمینی کلزا و گندم در خوزستان

 مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان با اعلام پایان رسمی برداشت و خرید تضمینی گندم و دانه روغنی کلزا در خوزستان گفت: ۷۰ هزار میلیارد ریال از خرید این ۲ محصول وارد چرخه اقتصادی استان شده است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، امید جهان نژادیان افزود: امسال با پرداخت و واریز این مبلغ به حساب کشاورزان خوزستانی، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم و دانه روغنی کلزا به صورت تضمینی و توافقی از کشاورزان استان خریداری و به سیلوهای مسقف و روباز استان حمل شد.

 

وی گفت: بزرگ‌ترین عملیات برداشت محصولات کشاورزی کشور در خوزستان به پایان راه خود در سال ۱۴۰۰ رسید و با ثبت رکوردی تازه‌ای در تولید کلزا توانستیم رتبه نخست را در تولید و خرید ۲کالای اساسی کشور برای اولین بار به خود اختصاص دهیم.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان در ادامه با بیان اینکه ۹ سال پیاپی رکورد بیشترین میزان خرید گندم متعلق به خوزستان بوده است افزود: تلاش زیادی توسط مجموعه جهاد کشاورزی استان و بهره برداران، برای ارتقای میزان کشت دانه روغنی کلزا در استان انجام شد که به ثمر رسید.

جهان نژادیان لزوم توجه به بخش کشاورزی و افزایش سطح زیرکشت محصولات گندم و کلزا دراستان را بیش از پیش ضروری دانست و افزود: کشور ما برای رشد، توسعه و امنیت پایدار غذایی نیازمند توجه ویژه به توسعه کشاورزی دارد.

وی ادامه داد:برای عبور از بحران‌های پیش رو علاوه بر گسترش تولیدات کشاورزی می‌بایست برنامه ریزی‌هایی صورت گیرد  تا با آمیخته سازی این بخش با فناوری روز دنیا ، تولیدات خود را افزایش دهیم و بتوانیم علاوه بر تامین نیازهای داخلی ، با صادرات محصولات کشاورزی راهبردی توان ارزآوری برای کشور را گسترش دهیم.

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان خوزستان افزود:کشاورزی به علت ارتباطات گسترده‌ای که با سایر بخش‌های اقتصادی دارد می‌تواند با رشد خود زمینه تولید ثروت ، ایجاد بازار، اشتغال زایی، ارز آوری و در نهایت موجب  رشد دیگرصنعت های فعال و نیمه فعال در کشور را فراهم کند.

وی گفت:سال گذشته بیش از۶۵۰ هزار هکتار از مزارع استان زیر کشت گندم و کلزا قرار گرفت که کشت کلزا در مقایسه با سال زراعی گذشته ۵۱ افزایش داشت./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 3 =

دکمه بازگشت به بالا