سمنانمحیط زیست

پایان فصل زادآوری مرال‌ها با افزایش قابل‌توجه جمعیت همراه است

مدیرکل حفاظت محیط زیست سمنان گفت: براساس شواهد در منطقه رودبارک استان سمنان جمعیت مرال‌ها افزایش داشته است.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، امیر عبدوس افزود: گاوبانگی موسم جفت‌گیری گوزن‌های قرمز یا مرال است که به نوعی معیاری برای سرشماری این گونه ارزشمند محسوب می‌شود و این موسم امسال در استان سمنان نویدبخش زیست مطلوب و جمع گرم خانواده مرال‌ها است.

 

وی اظهار کرد: در هر موقعیت گاوبانگی سه تا ۶ گوزن ماده وجود دارد و هر گاوبانگی به نوعی معیار سرشماری گوزن‌ها به شمار می‌رود، اما به دلیل اینکه منطقه رودبارک محل زیست مرال‌ها عرصه جنگلی است نمی‌توان به طور دقیق جمعیت مرال‌ها را سرشماری کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان ادامه داد: امسال به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی و حفاظت ویژه، موقعیت گاوبانگی در استان سمنان افزایش یافت.

عبدوس ادامه داد:  فصل گاوبانگی به دوره جفت گیری مرال ها گفته می شود که از اواخر تابستان تا اواسط پاییز ادامه دارد و حیات و بقاء این گونه گوزن در خطر انقراض تا حد زیادی به آن وابسته است. به منظور مراقبت از مرال‌ها در فصل گاوبانگی از کمین شکارچیان، محیط‌بانان در قالب چند گروه برای حفاظت در نقاط مختلف از منطقه گاوبانگی مستقر شدند.

وی اضافه کرد: در فصل گاوبانگی گوزن‌های نر با برآوردن بانگ‌های بلند ماده‌ها را به سوی خود می‌کشانند و همچنین نرهای دیگر را از آمدن به قلمرو خود می‌رانند، اما از سوی دیگر بانگ‌های پی‌درپی نرها، کار ردیابی‌شان را آسان می‌کند. زیستگاه مرال در استان سمنان در محدوده جنگل رودبارک، ارتفاعات رودبارک و مناطق شمالی منطقه حفاظت شده پرور در شهرستان مهدیشهر و مرز مشترک سمنان تا پارک ملی کیاسر اس

مدیرکل محیط زیست استان سمنان گفت: در گاوبانگی مرال‌ها با سردادن صدای خود و جلب توجه، برای خود قلمرو تعیین می‌کنند و مرال پیر و شکست‌خورده در رقابت موقعیت گاوبانگی ندارد.

گوزن قرمز از گونه‌های ارزشمند حیات وحش به شمار می‌رود که دوره بارداری هشت ماه دارد و در فصل بهار بچه گوزن به دنیا می‌آید. بر اساس مصوبه شورای عالی محیط زیست جریمه شکار هر راس مرال حدود ۳۵۰ میلیون ریال تعیین شده است./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 10 =

دکمه بازگشت به بالا