خراسان رضویزراعت و باغبانی

پرورش قارچ؛ پربازده و کم ریسک‌/ تولید ۷ هزار تن قارچ خوراکی در مشهد

مسئول باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان مشهد گفت: پرورش قارچ خوراکی یکی از مشاغل زودبازده با ریسک سرمایه گذاری کم است. میزان بیش از ۷هزارو ۸۰۰تن قارچ خوراکی در شهرستان مشهد در سال جاری تولید شد.

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، امیر عباس وجدانی صغیر با اشاره به اینکه شهرستان مشهد از جمله شهرستان‌هایی است که اقدام به پرورش و تولید قارچ کرده و در استان جایگاه اول را در این زمینه از آن خود کرده است، افزود: شهرستان مشهد ۴۳درصد تولید کل استان را به خود اختصاص داده است.

 

وی ادامه داد: ۱۱۰ واحد تولیدی در زمینه‌ی کشت و تولید این محصول در شهرستان مشهد فعالیت دارند و در شهرستان مشهد برای ۱۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۳۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم ایجاد اشتغال نموده است .

امیر عباس وجدانی صغیر اشاره نمود : کمپوست مصرفی شهرستان ۹۰ هزار تن است که ۲۰ هزار تن در مشهد و فریمان تولید و ۷۰ هزار تن از شهرستان‌های اطراف تأمین می‌شود .

استان خراسان رضوی دارای ۳۱۲ واحد تولیدی ، با سطح زیر کشت سالانه ۶۹ هکتار و میزان تولید ۱۸ هزار تن در سال ۱۴۰۰ می باشد که در صورت تخصیص تسهیلات ارزان قیمت به افراد متقاضی تعداد واحدهای تولیدکننده قارچ افزایش خواهد یافت و به اشتغالزایی در استان کمک می‌کند.

وی فرسودگی تجهیزات و تاسیسات اکثر واحدهای تولیدی شهرستان ،افزایش شدید قیمت نهاده‌ها در چند ماه اخیر به ویژه کمپوست و خاک پوششی ، نیاز به نقدینگی بالا بخصوص سرمایه در گردش ، کمبود نقدینگی جهت نوسازی و بهسازی واحدهای تولیدی و همچنین سرمایه در گردش ، عدم اختصاص تسهیلات کم بهره به ویژه جهت هزینه های سرمایه در گردش ، مشکلات و محدودیت‌های موجود جهت صدور پروانه تاسیس و بهره برداری از جمله چالشها و مشکلات این بحش می‌باشند که تلاش می‌کنیم تا نسبت به مرتفع شدن آنها اقدام کنیم./ مشهد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

دکمه بازگشت به بالا