محیط زیستیزد

پلمپ واحدهای آلاینده در اردکان

فرماندار اردکان گفت: ۲ واحد آلاینده هوا که در تولید آهک و فولاد فعالیت دارد، با دستور مقام قضایی پلمپ شد. 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، مصطفی پوردهقان افزود: با توجه به تدوام آلودگی و کاهش نسبی ذرات معلق هوا تمامی فعالیت‌های معدنی شهرداری اردکان تعطیل شد و معادن اطراف شهر هم به صورت نیمه فعال درآمد. رصد فعالیت واحدهای آلاینده از سوی بازرسی مشترک ادامه دارد و با واحدهای متخلف برابر مقررات برخورد قضایی می شود.

وی با تشریح میزان خطرآفرینی آلودگی هوا برای تمامی گروه‌های حساس، از مردم خواست از ترددهای غیرضروری در شهر خودداری کنند. با توجه به شرایط موجود جلسه اضطراری با حضور اعضای کمیته مربوطه تشکیل و از فعالیت واحدهای آلاینده و تردد خودروهای سنگین در شهر جلوگیری می شود.

فرماندار اردکان گفت: برای جلوگیری از تشدید آلودگی هوا محدودیت‌هایی در بخش مرکزی اعمال می‌شود تا از بروز حوادث ناگوار ناشی از آلایندگی جلوگیری شود.

پور دهقان تعطیلی تمامی مدرسه‌های بخش مرکزی اردکان، اعمال محدودیت در تردد خودروهای سنگین دیزلی، محدودیت فعالیت واحدهای معدنی نظیر سنگ شکن ها، واحدهای صنعتی به خصوص در ساعت اولیه روز، تعطیلی تمامی فعالیت‌های عمرانی شهرداری و دهیاری‌ها را از جمله مصوبه های این نشست برشمرد.

وی در ادامه با تشریح میزان خطرآفرینی آلودگی هوا از گروه‌های حساس از جمله کودکان، بیماران تنفسی، سالمندان و بانوان باردار خواست تا از تردد غیرضروری خودداری کنند.

مرکز شهرستان ۱۳۰ هزار نفری  اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد که متشکل از شهرهای عقدا، خرانق، احمدآباد و اردکان است. همچنین معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در اطلاعیه ای از شهروندان اردکان و میبد خواست از خروج غیرضروری از منزل و تردد بی‌مورد در معابر شهری خودداری کنند.

پیرو اطلاعیه هواشناسی استان یزد مبنی بر سکون و پایداری هوا، نبود وزش باد مناسب، افزایش غلظت آلاینده ها از دیروز( سه شنبه) تا روز جمعه توصیه های بهداشتی اعلام کرد. همچنین ورزشکاران و شهروندان از فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی در هوای باز خودداری کنند و خانواده‌ها کودکان را در منزل نگه دارند، در و پنجره‌ها را ببندند و در صورت امکان در فضاهای دارای سیستم تهویه مطبوع بمانند.

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست یزد هم دیروز اعلام کرد که فعالیت واحدهای آموزشی میبد و اردکان به علت آلودگی هوا تا ۲۵ آذرماه به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود. این تصمیم در سومین کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوا و به استناد آیین نامه اجرایی تبصره سه ماده سه قانون هوای پاک و نظر به پیش بینی استمرار شرایط پایداری جوی اتخاذ شد.

شهرهای اردکان و میبد به ترتیب در فاصله ۶۰ و ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 10 =

دکمه بازگشت به بالا