سمنانهواشناسی

پیش‌بینی بارش اولین برف پاییزی در سمنان

مدیر کل اداره هواشناسی سمنان گفت: بارش اولین برف سال به همراه کاهش دما در نیمه مهر ۱۴۰۰ در استان دور از انتظار نخواهد بود.

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، ایرج مصطفوی افزود: سامانه ای که پیش‌بینی می‌شود اواخر روز چهارشنبه وارد جو استان سمنان شود با کاهش محسوس دما و بارش های پراکنده همراه است. اولین سامانه ناپایدار جوی پاییزی در استان سمنان با کاهش نسبی دمای هوا بین چهار تا هشت درجه سانتی‌گراد و احتمال بارش پراکنده برف در نقاط سردسیر عنوان می‌شود.

وی درباره منطقه اثر این سامانه گفت: کاهش نسبی دمای هوا در کل نقاط استان سمنان مشهود خواهد بود به طوری که دمای حداقل در ارتفاعات و نواحی سردسیر استان به حدود صفر درجه خواهد رسید.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان با اشاره به احتمال بارش پراکنده برف در ارتفاعات و نواحی سردسیر، خاطرنشان کرد: احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی مخاطره جدی اولین سامانه پاییزی در استان پیش‌بینی می‌شود. برداشت محصولات رسیده باغی و زراعی همچون ذرت، سبزی و صیفی و انتقال آنها به انبارهای مسقف و خودداری از چرای دام‌ها در ارتفاعات و مسیل‌ها برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی و سیلاب، دو توصیه مهم هواشناسی برای این مدت است.

مصطفوی اضافه کرد: پرهیز از عملیات سمپاشی و محلول پاشی، مهار سامانه‌های آبیاری بارانی، استفاده قیم برای نهال‌ها با توجه به وزش باد نسبتا شدید و تنظیم دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها و سالن‌های پرورشی، دیگر توصیه‌ها برای جلوگیری از خسارت این سامانه است.

وی بیان کرد: رشد ابر و بارش های پراکنده و در برخی نقاط به ویژه نیمه شرقی و نواحی شمال استان سمنان وزش باد نسبتا شدید تا شدید، گاهی با گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود. کمینه و بیشینه دمای هوای شهر سمنان امروز به میزان ۱۹ و ۲۸ درجه سانتی‌گراد، سمنان روز جمعه دمای کمینه ۱۳ و بیشینه ۲۳ درجه سانتی‌گراد را در پیش دارد. طی روزهای آینده رضوان و شهمیرزاد با چهار درجه سانتی‌گراد سردترین و گرمسار و ایوانکی با ۳۰ درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین نقاط استان خواهند بود./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 13 =

دکمه بازگشت به بالا