کردستانهواشناسی

پیش‌بینی وزش باد شدید در کردستان

معاون اداره کل هواشناسی کردستان گفت: وزش باد شدید امروز در استان حاکم خواهد بود.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، علی پناهی اظهار کرد: روز چهارشنبه شاهد وزش باد شدید در بیشتر نقاط استان هستیم که انتظار می‌رود سرعت آن در نواحی شمالی و شرقی همچون شهرهای بانه، سقز، هزارکانیان، زرینه، قروه، بیجار و دهگلان به ۲۵ تا ۳۰ متر بر ثانیه برسد.

 

وی افزود: وزش باد شدید سبب خیزش گرد و خاک محلی می‌شود و امکان خسارت به سازه‌های کم استحکام نیز وجود دارد. از اوایل شب چهارشنبه تا اواخر وقت پنجشنبه یک سامانه بارشی در استان فعال خواهد بود که موجب بارش باران و برف، پدیده مه و کاهش دید در گردنه‌ها و ارتفاعات می‌شود.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان اضافه کرد: این سامانه بارشی بیشتر شهرهای بانه، مریوان، هورامان و سرشیو را در بر می‌گیرد و به همراه آن، امکان آبگرفتگی معابر نیز در این مناطق وجود دارد. طی روزهای جمعه و شنبه هوای استان پایدار است اما دماهای شبانه و صبحگاهی حدود ۶ تا هشت درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد و شاهد یخبندان در بیشتر نقاط استان خواهیم بود.

علی پناهی یادآور شد: در شبانه روز گذشته شهر بابارشانی در بیجار با دمای منفی چهار درجه سردترین و روستای سلین در شهرستان سروآباد با دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین نقاط استان بودند و دمای شهر سنندج مرکز استان نیز بین ۲ و ۱۹ درجه سانتی‌گراد در نوسان بود.

اداره کل هواشناسی کردستان دارای ۲۲ ایستگاه هواشناسی شامل ۹ ایستگاه سینوپتیک (هر ساعت یک بار تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود) و ۱۳ ایستگاه اقلیم‌شناسی، ۷۹ ایستگاه باران‌سنجی و سه ایستگاه جاده‌ای است این ایستگاه‌ها در طول شبانه روز پارامترهای هواشناسی را اندازه‌گیری، ثبت و مخابره می‌کنند.

در سال زراعی جاری تاکنون به صورت میانگین ۴۹ میلی‌متر بارندگی در استان به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۸ درصد و نسبت به میانگین دوره بلندمدت (۳۰ سال گذشته) ۳۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد. سال زراعی از اول مهر هر سال شروع می‌شود و تا ۳۱ شهریور سال بعد ادامه می‌یابد./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دو =

دکمه بازگشت به بالا