کرمانشاهمحیط زیست

چرا روند مقابله با چاه‌های غیرمجاز در کرمانشاه کند است؟

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه گفت: روند مقابله با چاه‌های غیرمجاز در استان عملا غیرممکن است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، شهرام کرمی اظهار کرد: در این راستا مکاتبه‌ای با دادستان کل کشور داشته و موضوع ناکافی بودن اعتبارات برای پیگیری را به ایشان گزارش داده‌ام.

 

وی با بیان اینکه طبق دستورالعمل وزارت نیرو و براساس اعتبارات تخصیص یافته شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه سالانه می‌تواند ۲۰۰ حلقه چاه غیرمجاز را مسدود کند، اظهار کرد: با توجه به وجود حدود پنج هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان و همچنین حفر چاه‌های غیرمجاز جدید، این میزان ناکافی ست.

دادستان عمومی یادآور شد: با توجه به وضعیت نامناسب بارندگی در پاییز سال جاری، احتمال کمبود نزولات آسمانی، کاهش ورودی مخازن سدهای استان، بروز خشکسالی در سال جاری و این موضوع که بدلیل کشت برنج در بخش هایی از استان در سال گذشته تعداد چاه‌های غیرمجاز افزایش پیدا کرده و برداشت از آب سطحی بصورت نامتعارف روند صعودی داشته، این احتمال وجود دارد صنایعی که در پایین دست از آب زیرزمینی مجاز استفاده می‌کنند دچار مشکل کم آبی شوند، لذا جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای از هم اکنون مقابله با کشت‌های نامتعارف و پرآب را (با تأکید بر کشت برنج) در دستور کار قرار دهند تا با برنامه ریزی دقیق کشت‌های متناسب با وضعیت کنونی در برنامه کشت کشاورزان قرار گیرد.

کرمی در ادامه با تاکید بر اینکه دستگاه های متولی باید در حفاظت و صیانت از اراضی و منابع تحت مالکیت خود جدیت بیشتری داشته باشند، گفت: صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی تنها وظیفه جهاد کشاورزی و منابع طبیعی نیست و تمامی ادارات در مقابل اراضی تحت مالکیت خویش و حفظ حقوق بیت المال دارای مسئولیت هستند.

وی همچنین بااشاره به ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم جاده‌های استان، اظهار کرد: باتوجه به اینکه حفظ و نگهداری از راه‌ها یکی از وظایف ذاتی و اصلی راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است، لذا این دستگاه اجرایی باید حفظ و حراست از حریم راه‌های استان را با هدف جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهد. از طرفی باتوجه به کمبود تجهیزات و امکانات جهاد کشاورزی و محیط زیست در راستای تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز و صیانت از اراضی زراعی و کشاورزی و پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز و حفاظت از محیط زیست، انتظار می‌رود اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان همکاری لازم را با این دو دستگاه داشته باشد./ ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا