محیط زیست

کاشت نهال حرا در اراضی قشم

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قشم گفت: امسال ۸۵ هزار اصله نهال حَرّا در ۱۲۰ هکتار از اراضی قشم کاشته شده است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، اکبر محمودی زاده افزود: جمع‌آوری بذر، تولید نهال، کاشت و حفاظت فیزیکی این طرح ۶ میلیارد ریال هزینه داشت که از محل اعتبارات ملی طرح مدیریت جنگل‌های حَرّا  تامین شد.

 

وی ادامه داد: جمع‌آوری بذر از جنگل‌های حَرّا اولین مرحله از این طرح بود که از اواخر مرداد تا اوایل شهریور سال جاری انجام شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قشم تصریح کرد: در مرحله دوم بذرهای سالم به نهالستان انتقال داده شده و در گلدان‌های پلاستکی تا رسیدن به ارتفاع ۴۰ تا ۶۰ سانتی‌متری کاشت و آبیاری شدند. انتقال نهال‌ها به عرصه و کاشت آنها در زمین مرحله سوم و پایانی این عملیات است.

محمودی زاده افزود: از سال ۸۵ تا کنون بیش از سه میلیون اصله نهال حَرّا  در سواحل شمالی قشم کاشته شده است. سازه خالصی در روستای دیرستان با اعتبار چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال از اعتبارات صندوق توسعه ملی با گنجایش ۴۰۰ هزار مترمکعب ساخته شد.

وی ادامه داد: همچنین تعمیر و اصلاح سازه آبخیزداری روستای بُرکه خَلَف جزیره قشم نیز با اعتبارات استانی به مبلغ ۲ میلیارد ریال آغاز شده است.

۲۰ هزار هکتار از اراضی قشم را جنگل‌های حرا تشکیل داده است. شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات سواحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در آب‌های خلیج فارس گسترده شده است./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا