آذربایجان شرقیهواشناسی

کاهش بارش‌های پاییزه در آذربایجان شرقی

مدیرکل اداره هواشناسی آذربایجان‌ شرقی گفت: میزان بارش در سال آبی جاری در این استان  ۲۱.۲ میلی‌متر کاهش یافته است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، علی دولتی مهر افزود: به طور میانگین از یکم مهر تا بیستم آذر امسال حدود ۴۱.۴ میلی‌متر بارندگی در سطح آذربایجان شرقی روی داده، در حالی که این رقم در بازه زمانی مشابه پارسال ۶۲.۵ میلی متر بود.

 

وی با بیان اینکه میانگین بارش آذربایجان شرقی در سال آبی جاری نسبت به بلندمدت نیز حدود ۲۹.۶ میلی متر کاهش یافته است، اظهار داشت: به طور میانگین در طول این بازه زمانی و در بلندمدت ۷۱ میلی متر بارندگی در استان روی داده است.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌ شرقی با اشاره به اینکه میانگین بارش یک سال کامل آبی در این استان ۳۱۹.۴ میلی متر است، گفت: تاکنون در این بازه زمانی حدود ۱۲.۹ درصد از بارش سال آبی جاری تامین شده است.

دولتی مهر، ادامه داد: از ابتدای ماه جاری (آذر) حدود ۱۱.۵ میلی متر بارندگی در این استان روی داده است در حالی که در این بازه زمانی و در بلند مدت میزان بارندگی ۱۷.۳ میلی‌متر ثبت شده است.

وی یادآوری کرد: در سال آبی جاری بیشترین بارندگی از شهرستان هشترود به میزان حدود ۶۸.۷ میلی‌متر و کمترین بارش از جلفا به میزان حدود ۲۲.۱ میلی‌متر گزارش شده است.میزان بارش در هشترود نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۴.۷ میلی‌متر افزایش و نسبت به بلند مدت ۲۶.۹ کاهش یافته و در جلفا نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۴.۴ میلی‌متر و نسبت به بلند مدت نیز ۳۸.۱ میلی‌متر کاهش یافته است.

دولتی مهر، با اشاره به اینکه میانگین بارندگی در تبریز در سال آبی جاری حدود ۳۲.۷ میلی‌متر و در بلند مدت حدود ۶۱.۵ میلی‌متر ثبت شده است، گفت: میانگین بارش در سال آبی جاری در این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته حدود ۴۰.۱ میلی‌متر و نسبت به بلند مدت ۲۸.۸ میلی‌متر کاهش نشان می‌دهد.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک بوده ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 5 =

دکمه بازگشت به بالا