محیط زیست

کاهش حجم آب ذخیره شده در سد مهاباد

 رییس امور آب مهاباد گفت: حجم آب ذخیره شده در سد این شهرستان به ۷۵ میلیون متر مکعب رسید که این مقدار ۳.۵ میلیون متر مکعب کمتر از سال گذشته است.

به گزارش خبر کشاورزی، رضا جهین اظهار داشت: با رهاسازی در حدود چهار میلیون متر مکعب آب برای کشت پاییزه کشاورزان دشت “شهرویران” مهاباد هم‌اکنون حجم ذخیره‌شده آب در پشت دریاچه سد به ۷۵ میلیون متر مکعب رسیده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تراز سد مهاباد به ‌هزار و ۳۴۳.۷۲ متر از سطح دریاهای آزاد رسیده است که این مقدار نیز در مدت مشابه سال قبل هزار و ۳۴۴.۲ متر بود افزود: هم اکنون خروجی آب از دریچه سد نیز هفت دهم متر مکعب در ثانیه است.

رییس اداره امور آب مهاباد گفت: امسال در مجموع ۶۳ میلی‌متر بارندگی در ایستگاه باران‌سنجی سد ثبت شده است که سال گذشته این مقدار ۲۰ میلی‌متر بود و به دلیل نفوذ آب در خاک و جاری نشدن سیل، ورودی سد مانند سال قبل یک دهم متر مکعب در ثانیه است.

وی اضافه کرد: در سال آبی گذشته ۸۱ میلیون متر مکعب آب از دریاچه سد این شهرستان طی چهار مرحله برای مصارف بخش کشاورزی و ۵۷ میلیون متر مکعب نیز برای کمک به احیای دریاچه ارومیه طی ۲ مرحله رهاسازی شد.

رییس اداره امور آب مهاباد با بیان اینکه در سال آبی گذشته ۳۴۹ میلی‌متر بارندگی در ایستگاه باران‌سنجی سد مهاباد ثبت شد اضافه کرد: این در حالی است که سال آبی قبل از آن ۵۵۱ میلی متر بارندگی در این ایستگاه ثبت شده بود.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

این سد که در ضلع غربی این شهر احداث شده است تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ نزدیک‌ترین سد به مناطق مسکونی در جهان به شمار می‌آید./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا