قممحیط زیست

کاهش حجم آب مخازن سدهای قم

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم گفت: حجم مخزن سدهای کوچری و ۱۵ خرداد حدود ۱۷۱ میلیون متر مکعب است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، علی اصغری افزود: این درحالی‌ست که در مدت مشابه سال قبل،‌ حجم مخزن این دو سد مهم استان حدود ۲۴۵ میلیون متر مکعب بوده‌ است و این موضوع به خوبی ضرورت رعایت الگوی مصرف آب در همه بخش‌ کشاورزی، صنعتی و شرب را نشان می‌دهد.

 

وی با اشاره به این که تامین آب مورد نیاز قم از طریق سدها به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی آن به سختی و با هزینه بالا صورت می‌پذیرد، افزود: بر اساس آخرین آمار تهیه شده،‌ حجم مخزن سد کوچری ۸۶.۲۳۰ میلیون مترمکعب و حجم مخزن سد ۱۵ خرداد ۸۴.۵۷۰ میلیون مترمکعب برآورد شده‌ است.

مدیر عامل شرکت آب ادامه داد: با تشکیل جلسه‌های کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در قم به دنبال مدیریت هرچه بهتر منابع آبی استان هستیم اما برای رسیدن به هدف‌های مورد نظر در اجرای برنامه‌های این کارگروه و مصرف صحیح آب در قم، نیاز است تا همه دستگاه‌های اجرایی و اقشار مختلف مردم، همکاری لازم را داشته باشند.

اصغری گفت: کاهش ساعت کار چاه‌های کشاورزی و برقی کردن آن، مسدود یا پر کردن چاه‌های غیرمجاز، تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه، جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز از طریق کاهش ساعت کار و نصب کنتور حجمی بر روی کلیه چاه‌ها از جمله اقدام‌های مورد نظر این کارگروه بوده‌ است.

وی بیان کرد: همچنین در همین رابطه سازمان جهاد کشاورزی استان نیز اجرای راهبرد اصلاح الگوی کشت، افزایش بهره‌وری مصرف نهادهای پایدار دام و طیور، توسعه‌ کشت‌های گلخانه‌ای و نشایی، استفاده از سایبان برای کاهش مصرف آب در باغ‌ها، اجرای سیستم‌های نوین آبیاری، تسطیح، تجهیز و نوسازی اراضی مدرن و سنتی، توسعه شبکه آبیاری با آب خام (غیرشرب) و تبدیل سیستم آبیاری غرقابی و تشتکی به تحت فشار را از اولویت کار خود قرار داده‌است.

سد کوچری در هشت کیلومتری جنوب غرب شهرستان گلپایگان شهریور ماه ۱۳۹۵ با هدف تأمین آب شرب درازمدت شهرهای دلیجان، ساوه، قم، خوانسار، خمین، گلپایگان، محلات، نیم‌ور، سلفچگان به طور رسمی به بهره برداری رسید. سد ۱۵ خرداد در شمال شرقی شهرستان دلیجان و در فاصله ۵ کیلومتری آن قرار دارد، این سد با حداکثر ارتفاع از کف رودخانه ۳۰.۵۴ متر و ارتفاع از روی پی ۹۶ متر، طول تاج ۳۲۰ متر و عرض آن در تاج ۱۰ متر است. حجم آب مفید آن ۱۶۵ میلیون متر مکعب  است. این سد توسط آب‌های حوزه قمرود تغذیه می‌شود./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − چهارده =

دکمه بازگشت به بالا