اقتصاد کشاورزییزد

کاهش ۶۰ درصدی خرید تضمینی گندم در ابرکوه

مسئول تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه اعلام کرد: در سال زراعی ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹، ۹۰۰ تن محصول مازاد بر مصرف کشاورزان از سوی سه مرکز خرید تضمینی و یک مرکز توافقی خریداری شد که این میزان نسبت به پارسال ۶۰ درصد کاهش دارد.

 

با اشاره به پایان فصل خرید گندم از کشاورزان شهرستان تا اواخر شهریور ماه علت کاهش تحویل این محصول راهبردی از سوی کشاورزان را کاهش بارندگی، تداوم پدیده خشکسالی ، وقوع توفان، جاری شدن سیلاب و خصوصا افزایش قیمت گندم در بازار آزاد ذکر کرد.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، حسن زارع با بیان اینکه دولت نرخ تضمینی خرید هر کیلوگرم گندم مازاد بر مصرف کشاورزان در سال زراعی گذشته را ۵۰ هزار ریال ذکر کرد و افزود: مجموع ارزش محصول خریداری شده ۴۵ میلیارد ریال بود که ۱۰۰ درصد وجه آن به حساب کشاورزان واریز شد.

این مسئول خاطرنشان کرد: : کشاورزان از ۲ هزار و ۸۸۰ هکتار حدود ۷ هزار تن گندم برداشت کردند و به دلیل تداوم پدیده خشکسالی،  وقوع توفان و سیلاب، تولید گندم نسبت به سال قبل ۵۰ درصد کاهش دارد.

به گفته وی متوسط عملکرد این محصول در سال جاری از چهار تن به ۲.۵ تن در هر هکتار کاهش یافت.

وی با بیان اینکه کار برداشت گندم از اواخر خردادماه در شهرستان آغاز شد و تا مرداد ماه امسال ادامه داشت، تاکید کرد: کشاورزان گندم را با ۱۰ دستگاه کمباین و ۲۰ دستگاه دروگر برداشت کردند.

این مسوول جهاد کشاورزی ابرکوه ادامه داد: ۱۲ گروه نظارت به صورت مستمر بر نحوه برداشت و میزان ریزش گندم از کمباین‌ها نظارت کردند.

مسئول تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ابرکوه اضافه کرد: با توجه به سم‌پاشی به موقع علیه پوره سن و آفت سن گندم محصول ابرکوه برای تولید نان از کیفیت‌ بالایی برخوردار است./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − دو =

دکمه بازگشت به بالا