اصفهانزراعت و باغبانی

کرم خراط، امان درختان گردوی شهرستان باغبادران را برید

کرم خراط، آتش بدون دود بر دامان باغات گردوی باغبادران است.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، شهردار باغبادران گفت: چنانچه استراتژی لازم در خصوص حفظ درختان گردو باغبادران تعرف نشود نه تنها در برندسازی این جواهر بی‌نام و نشان موفق عمل نخواهیم کرد بلکه شاهد نابودی درختان گردو خواهیم بود.

 

حجت الله امینی در نشستی با مسئولان سازمان جهاد کشاورزی که با حضور نماینده کشاورزان برگزار شد، گردوی باغبادران با طعم منحصر بفرد آن را زمینه مناسب برای برندسازی و ابزاری کلیدی در توسعه اقتصادی شهروندان دانست و اظهار کرد: گردوی باغبادران از طعمی منحصر بفرد برخوردار بوده و از قدیم الایام همچون یک فرهنگ محلی در کنار غذا به عنوان تزئینات استفاده می شده و کمتر آئینی نیز در باغبادران وجود دارد که در پذیرایی از میهمانان و گردشگران از گردو استفاده نشود.

وی با بیان اینکه کرم خراط، آتش بدون دود بر دامان باغات گردوی باغبادران است، افزود: متأسفانه در سال‌های اخیر آفتی تحت عنوان کرم خراط امان درختان گردو را بریده به گونه‌ای که باغات گردو باغبادران در معرض نابودی قرار گرفته‌اند و چنانچه تدابیر لازم در خصوص مبارزه با این آفت اتخاذ نشود تا چند سال آینده، محصولی به نام گردو در این منطقه نخواهیم داشت.

شهردار باغبادران با بیان اینکه کیفیت گردوهای باغبادران در کشور زبانزد است، تصریح کرد: این مسئله نگرانی‌ها را در بین قشر زحمتکش کشاورزان افزایش داده چراکه درختان گردو باغات آنان یکی پس دیگری در حال خشک شدن هستند و این در حالی است که این محصول ناب همیشه مشتریان داخلی و خارجی خود را داشته و شاهد صادرات آن نیز در عین گم نامی این محصول بوده‌ایم.

وی ادامه داد: چنانچه استراتژی لازم در خصوص حفظ درختان گردو باغبادران تعریف نشود نه تنها در برندسازی این جواهر بی‌نام و نشان موفق عمل نخواهیم کرد، بلکه با نابودی درختان گردو تولیدکنندگان گردو نیز به مصرف کننده تبدیل خواهند شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

دکمه بازگشت به بالا