اصفهاندام و طیور

کشتار دام آبستن در اصفهان تکذیب شد

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با تکذیب کلیپ اخیر کشتار دام‌های آبستن که گفته شده مربوط به کشتارگاه فساران است، گفت: این کلیپ مربوط به کشتارگاه فساران نیست و متعلق به یک دامداری سنتی است.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، شهرام موحدی توضیح داد: فردی که این کلیپ را منتشر کرده است، دام‌های آبستن خود را به روش غیرمجاز در دامداری خود ذبح کرده و این کلیپ مربوط به کشتارگاه فساران نیست و گویا این فرد توسط پلیس فتا شناسایی شده و به نوعی قصد تشویش اذهان عمومی داشته است.

هفته گذشته در شبکه‌های اجتماعی فیلمی از کشتار دام‌های باردار در یکی از کشتارگاه‌های اصفهان منتشر که به گفته صدای فردی که در این فیلم صحبت می‌کند، این دام‌های آبستن در کشتارگاه فساران کشته شده‌اند. اما مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با تکذیب کلیپ اخیر کشتار دام‌های آبستن که گفته شده مربوط به کشتارگاه فساران است به ایسنا، گفت: این کلیپ مربوط به کشتارگاه فساران نیست و متعلق به یک دامداری سنتی است.

 

وی با تأکید بر اینکه هر کلیپی که صداگذاری بر روی آن شده، بعضاً درست نیست، افزود: جنین‌های دام که در این کلیپ بر روی یک دیواری قرار گرفته بود، مربوط به یک دامداری سنتی است که خود فرد با تخلف بهداشتی و به‌صورت غیرمجاز اقدام به ذبح دام‌های آبستن خود کرده است.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه براساس قوانین موجود کشتار دام‌های آبستن در کشتارگاه‌ها ممنوع است، تصریح کرد: فردی که صاحب دام است، باید براساس تعهدی که می‌دهد اعلام کند دامی که قرار است کشتار شود، آبستن نیست و در صورتی که دام آبستن باشد اگر به مراجع قضایی ارجاع داده شود، خود شخص باید پاسخگو باشد.

وی با اشاره به اینکه زمانی که دام زایمان می‌کند، حدود ۵۰ درصد گوسفندها ماده و ۵۰ درصد نر است و این‌گونه نیست که تمام دام‌های کشتار شده، ماده باشد، گفت: در هر دوره‌ای تعدادی دام ماده که دوره باروری آنها تمام شده و دیگر آبستن نیستند و یا از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیستند، برای کشتار به کشتارگاه عرضه می‌شوند.

موحدی افزود: اینکه تصور می‌شود تعدادی دام ماده برای کشتار به کشتارگاه وارد می‌شوند و آبستن هستند، این‌گونه نیست و عدم کشتار آنها و تعهد نسبت به این موضوع بر عهده خود دامدار است./ ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 2 =

دکمه بازگشت به بالا