چهارمحال و بختیاریگلخانه و گیاهان دارویی

کشت زیره سبز به صورت پایلوت در اراضی شهرستان فرخشهر

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرکرد گفت: زیره سبز گیاهی علفی و یکساله است که در صنایع دارویی، ادویه‌ای و عطری کاربرد دارد و دارای فواید بی‌شماری‌ست از جمله اینکه به علت داشتن فیبر بالا برای کاهش چربی شکمی و افزایش متابولیسم بدن مؤثر است.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، فرهاد رفیعی امروز در گفت‌ و گو با خبرنگار فارس در شهرکرد اضافه کرد: کشت زیره سبز به صورت پایلوت در سطح یک هکتار از اراضی فرخشهر انجام شد.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرکرد افزود: زیره سبز در زمرۀ گیاهانی‌ست که نیاز آبی کمی دارند و آستانۀ تحمل این گیاه نسبت به شوری آب و خاک بالاست.

وی با بیان اینکه این گیاه توسط دستگاه نوتیلج در اراضی شهرستان کشت می‌شود، اظهار داشت: میزان بذر مورد استفاده برای کشت، ۱۵ کیلوگرم در هکتار است و وزن هزار دانۀ زیره سبز سه تا چهار گرم است.

رفیعی افزود: این گیاه قابلیت کشت دیم را دارد و در شرایط پراکنش مناسب بارندگی، میزان ۱۸۵ میلیمتر بارش برای تکمیل دورۀ رشد آن کافی‌ست.

وی قسمت مورد استفاده زیرۀ سبز را بذر آن عنوان و خاطرنشان کرد: که مادۀ اصلی بذر، یک آلدئید به نام کومینول است و عملکرد بذر زیره سبز نیز ۸۰۰ تا یک هزار کیلوگرم در هکتار است. / فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

دکمه بازگشت به بالا