کردستانمحیط زیست

کشف قاچاق چوب در مریوان

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مریوان گفت: ۱۰ تن چوب آلات قاچاق دپو شده در این شهرستان کشف و ضبط شد.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، آزاد نامداری اظهار کرد: اولین مورد از کشف چوب آلات قاچاق مربوط به روستای سردوش است که نیروهای یگان حفاظت از منابع طبیعی در حین سرکشی و بازدید از منطقه انجام دادند. محموله چوب آلات قاچاق دپو شده شامل گونه ممنوع القطع بید در اراضی جنگلی روستای سردوش به وزن تقریبی ۲ تن بود که بلافاصله توسط ماموران یگان حفاظت بارگیری و به محوطه اداره منتقل شد.

وی یادآور شد: در پی بازدید سرزده نیروهای یگان حفاظت اداره منابع طبیعی از جنگل های روستای عصرآباد محل دپوی چوب آلات قاچاق شناسایی شد. در این مکان بیش از ۶ تن چوب از نوع درختان بید در محل کشف و با حضور پرسنل اداره شهرستان، محموله بارگیری و به محوطه اداره شهرستان حمل شد.

رییس اداره حفاظت از منابع طبیعی شهرستان مریوان ادامه داد: عامل قطع این درختان جنگلی شناسایی و جهت تشکیل پرونده قضایی به اداره منابع طبیعی شهرستان احضار شده است و پرونده وی بعد از پایان مراحل تحقیق و بررسی به مراجع قضایی ارسال می گردد. درپی دریافت گزارش های مردمی مبنی بر وجود قطع درختان جنگلی در روستای بلکر، ۲ اکیپ از مامورین اداره منابع طبیعی شهرستان مریوان به محل اعزام شدند.

نامداری افزود: پس از بازدید از محل دپوی چوب آلات قطع شده، مشاهده شد که حدود ۲ تن چوب از گونه های ممنوع القطع در محل موجود بوده که بلافاصله اقدام به بارگیری و حمل آن به محوطه اداره شد. عامل قطع درختان جنگلی و دپوی آنها شناسایی و جهت ارائه توضیحات و تشکیل پرونده قضایی به اداره منابع طبیعی احضار شد و بعد از تکمیل، پرونده تخلف به مراجع قضایی ارسال می شود.

وی از عموم مردم، دوستداران و همیاران طبیعت درخواست کرد ضمن مشارکت فعال در امر حفاظت از منابع طبیعی، گزارش های تخریب، تصرف قطع چوب غیر مجاز و آتش سوزی در عرصه های جنگلی و مرتعی را به سامانه تلفنی ۱۵۰۴ یگان حفاظت منابع طبیعی اطلاع رسانی کنند.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۶۰ درصد آن شامل یک میلیون و ۵۸۷ هزار هکتار را مراتع و جنگل تشکیل می‌دهد. از مجموع ۱۹۳ هزار هکتار از اراضی ملی شهرستان مریوان ۹۷ هزار هکتار آن را جنگل و ۹۶ هزار هکتار مراتع را تشکیل می‌دهد. شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در ۱۲۰ کیلومتری سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 4 =

دکمه بازگشت به بالا