کهگیلویه و بویراحمدمحیط زیست

کشف محموله‌های قاچاق چوب در باشت

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باشت گفت: هفت محموله قاچاق چوب توسط یگان حفاظت در این شهرستان کشف و ضبط شد.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، سید حمید حسینی افزود: این محموله که از نوع باغی بدون مجوز حمل و جنگلی قاچاق از نوع بید و بلوط می‌باشد که در هفت دستگاه نیسان و خودرو سواری پراید و پژو بارگیری شده بود، و پس از بررسی و اطمینان از قاچاق بودن آن توقیف شد.

 

وی بیان کرد: این محموله‌ها در یکی از شهرستان‌های اطراف بارگیری شده بود و صاحبان آن قصد داشتند که آن را از طریق محورهای مواصلاتی این شهرستان به استان‌های همجوار منتقل کنند. در این زمینه هفت متخلف شناسایی و هفت دستگاه خودرو توقیف شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باشت افزود: پرونده‌ای در این خصوصی برای متخلفان تشکیل و به منظور پیگیری به مراجع قضایی ارسال خواهد شد. نیروهای حفاظتی منابع طبیعی این شهرستان با کنترل محصولات چوبی، زغال، هیزم و محصولات فرعی جنگلی و مرتع در صورتی که محموله از مجوز لازم برخوردار نباشد طبق قانون قاچاق می‌باشد و برای متخلف پرونده تشکیل و به مراجع قضایی ارسال خواهد شد.

حسینی ادامه داد: منابع طبیعی با همکاری دستگاه قضا در شرایط مختلف می‌توانند نقش مهمی در حفاظت از عرصه‌های جنگلی داشته باشند. قاچاق چوب به ازای هر کیلوگرم هیزم تر یک میلیون و ۷۰۰ هزار ریال، هیزم خشک یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال و هر کیلوگرم زغال نیز سه میلیون ریال جریمه می‌شوند.

وی گفت: آلودگی هوا، وقوع سیل، رانش زمین، از بین رفتن گیاهان بومی و گونه‌های ارزشمند و آسیب به محیط زیست بخشی از پیامدهای قاچاق چوب است که باید با فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به عموم مردم از گسترش این پدیده جلوگیری کرد.

سطح مراتع و جنگل‌های شهرستان باشت ۱۰۶ هزار هکتار است که از این میزان ۷۸ هزار هکتاری جنگل است. کارده، بن سرخ، بلوط، زالزالک و بادام وحشی از مهم‌ترین گونه‌های پوشش گیاهی و جنگلی این شهرستان بشمار می‌رود. شهرستان باشت در ۱۱۰ کیلومتری جنوب یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 14 =

دکمه بازگشت به بالا