مازندرانمحیط زیست

کشف ۵۰ لاشه در حیات وحش کلاردشت

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مازندران گفت: لاشه ۵۰ راس نشخوارکنندگان حیات وحش در عرصه‌های طبیعی کلاردشت شناسایی شد.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، سید اصغر مطهری افزود: این لاشه‌ها پس از گزارش اخیر کوهنوردانی که به قله علم کوه و تخت سلیمان صعود کردند، پیدا شده است.

 

وی توضیح داد: ماموران یگان حفاظت محیط زیست پس از اطلاع از این موضوع از دو روز پیش به منطقه اعزام شدند و مشغول جمع آوری لاشه‌هایی هستند که با ذوب شدن برف قابلیت دسترسی یافته اند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان‌های چالوس و کلاردشت شمار لاشه های شناسایی شده نشخوار کننده حیات وحش در این منطقه را از زمان شیوع بیماری طاعون تاکنون دستکم ۱۷۰ راس اعلام و پیش‌بینی کرد: احتمال دارد به خاطر وجود تعداد زیادی از لاشه‌ها در نقاط سخت گذر مانند صخره‌ها، دره‌ها و حتی پنهان شدن در برف قابل مشاهده و شناسایی نباشند.

مطهری با اظهار این که راه درمانی برای بیماری طاعون این گروه از حیات وحش وجود ندارد گفت: افزایش پایش و رصد وضعیت گونه های جانوری بخصوص علفخواران وحشی در منطقه، اعزام دامپزشک، بازدید مشترک از منطقه با دامپزشکی، قرنطینه کردن محدوده، کنترل تردد و پیگیری واکسیناسیون دام‌های اهلی از طریق دامپزشکی، جمع آوری و امحاء بهداشتی لاشه‌ها با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، تداوم ضد عفونی آبشخورها و استمرار فعالیت‌ها تا مهار بیماری از اقدامات کنترلی و مقابله با این بیماری محسوب می‌شود که در حال انجام است.

وی یکی از موانع کنترل و مهار بیماری طاعوت نشخوارکنندگان کوچک در منطقه را عدم رعایت مصوبات شورای عالی مدیریت بحران شهرستان اعلام کرد و توضیح داد: متاسفانه با وجود منع ورود و تردد گردشگران به عرصه‌های طبیعی منطقه مخصوصا عرصه‌های طبیعی کلاردشت و نیز مرزن آباد چالوس، گزارش‌های ماموران ما نشان می‌دهد که عده زیادی از گردشگران، افراد طبیعت گرد و کوهنورد در این مناطق تردد دارند. تردد در مناطقی که بیماری طاعون شیوع دارد و دارای پوشش گیاهی است سبب می‌شود تا لباس تردد کنندگان آلوده شده و این آلودگی به مناطق دیگر برسد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان‌های چالوس و کلاردشت هشدار داد درصورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی روز به روز آمار تلفات نشخوار کنندگان حیات وحش در این منطقه افزایش پیدا خواهد کرد.

شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک برای نخستین بار ۱۷ مهر ماه جاری با مشاهده تعدادی لاشه از گونه کل و بز وحشی در منطقه شکار ممنوع طالقان استان البرز که هم مرز با مازندران است رسانه‌ای شد و سپس به مازندران رسید./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − سه =

دکمه بازگشت به بالا