اقتصاد کشاورزیخراسان رضویگلخانه و گیاهان دارویی

کشور ما ۹۲ درصد تولید زعفران دنیا را در اختیار دارد

هر محصولی که ۲۵ درصد آن در یک کشور تولید شود باید قیمت و منافع آن محصول در دنیا متعلق به همان کشور باشد.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در شرایطی که ۹۲ درصد تولید محصول زعفران در اختیار کشور ایران است از بازار ۸ میلیارد دلاری این محصول سهم ما کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار است.

 

 محمد مهدی برومندی سه شنبه شب در آیین رونمایی از سامانه هوشمند مدیریت زنجیره ارزش زعفران (زعفران کارت هوشمند) در تربت حیدریه افزود: هر محصولی که ۲۵ درصد آن در یک کشور تولید شود باید قیمت و منافع آن محصول در دنیا متعلق به همان کشور باشد که در خصوص منافع محصول زعفران برای ما این گونه نیست و راهکار رفع این معضل تقویت بخش خصوصی و جوانان خوشفکر است.

 

وی ادامه داد: کشور ما چند سال است که در جنگ اقتصادی‌ست که این جنگ از جنگ تحمیلی سخت‌تر است چون هدف دشمن، سفره‌های مردم است و می‌خواهد نارضایتی اجتماعی ایجاد کند.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی حافظ سفره مردم و امنیت غذایی آنهاست و در صف نخست جنگ اقتصادی‌ست و علاوه بر تامین غذای مردم باید به دیگر بخش‌های کشور هم در شرایط تحریم کمک کند.

برومندی افزود: به همه کشاورزان و تشکل های کشاورزی تبریک می گوییم چون به تحریم‌ها “نه” گفتند و با وجود همه فشارها این سال‌های سخت را پشت سرگذاشتند و به زودی از این سختی‌ها عبور می کنیم.

وی ادامه داد: در این جنگ اقتصادی با تلاش کشاورزان طی سال ۱۳۹۹، ۶ میلیارد دلار درآمد ارزی عاید بخش کشاورزی شد و از این درآمد، ۵۲ درصد متعلق به حوزه باغبانی کشور است.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: خراسان رضوی نقش مهمی در تامین امنیت غذایی کشور داشته و با تولید سالانه هفت و نیم میلیون تن محصول کشاورزی از قطب‌های مهم تولید کشور است.

برومندی افزود: با تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول باغبانی در ۲۵۰ هزار هکتار از باغ‌های استان خراسان رضوی، ۴۳ درصد ارزش تولیدی این استان در بخش کشاورزی متعلق به حوزه باغبانی بود.

وی اضافه کرد: کشور ما ۹۲ درصد تولید زعفران را در اختیار دارد و خراسان رضوی طی سال گذشته ۳۲۰ تن زعفران از ۴۳۱ تن تولید کشور را به خود اختصاص داد و مردم تربت حیدریه حق دارند با افتخار بگویند این شهر پایتخت زعفران جهان است چون ۱۰۰ تن از تولید زعفران کشور مربوط به این شهرستان بود.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به این که ۸۰ درصد محصول زعفران، صادراتی‌ست، کشاورزان تربت حیدریه در جنگ اقتصادی هم نیاز کشور را تامین و هم به خزانه کشور کمک کردند.

برومندی افزود: در برنامه تحولی بخش کشاورزی با رویکرد جهادی که توسط وزیر جهاد کشاورزی به مجلس شورای اسلامی ارائه شد در حوزه گیاهان دارویی به ویژه در بخش زعفران اقدامات ارزشمندی در دست اقدام است.

وی ادامه داد: تشکیل شورای قیمت گذاری اقدام ارزشمند مجلس شورای اسلامی بود که ریل گذاری خوبی در حمایت از بخش تولید است و امروز به طور هفتگی جلساتی برگزار می‌شود و خراسان رضوی در این جلسه یک رای دارد چون از ۲ کشاورز خبره که انتخاب شدند یکی از این استان است و ما به عنوان دولت از تولیدکنندگان حمایت می‌کنیم.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: شورای قیمت گذاری برای صندوق حمایت از زعفران به عنوان یک صندوق ملی ۲۰ میلیارد تومان از محل یارانه‌ها به عنوان سهم کشاورز مصوب کرد و به زودی این صندوق افتتاح می‌شود.

سامانه هوشمند مدیریت زنجیره ارزش زعفران (زعفران کارت هوشمند) شناسنامه هر زعفرانکار است و کشاورز را از لحاظ مقدار زمین و نوع کود و میزان محصول شناسایی می‌کند. /مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + پنج =

دکمه بازگشت به بالا