اقتصاد کشاورزی

کمبود و گرانی علوفه و کاهش قیمت گوشت قرمز

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: خشکسالی و کمبود علوفه در سراسر کشور مطرح است.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، حسین ایراندوست اظهار داشت: کمبود و گرانی علوفه و کاهش قیمت گوشت قرمز آینده تولید را با چالش رو به رو می‌کند و تولید علوفه در استان اصفهان نیز متأثر از کم بارشی و خشکسالی نسبت به سال‌های پیش کاهش یافته ضمن اینکه این استان همواره وارد کننده علوفه از استان‌های دیگر بوده است.

 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه علوفه از استان‌های مرزی غرب کشور قاچاق می‌شود، افزود: از این رو با کمبود و گرانی علوفه رو به رو شدیم و اکنون دام سبک ما در مراتع با کمبود علوفه و آب مواجه است. کاهش قیمت گوشت قرمز نگران کننده است.

چالش گرانی نهاده و کاهش قیمت گوشت قرمز در اصفهان/ علوفه دام قاچاق می‌شود

وی با بیان اینکه کاهش قیمت گوشت قرمز نگران کننده است، اضافه کرد: محصول روی دست دامدار مانده و خریداری برای آن نیست و این موضوع آینده تولید گوشت قرمز را با مشکل مواجه می‌کند.

ایراندوست گفت: ما برای حمایت از دامداران خوراک آماده و جو را در اختیار آنان قرار می‌دهیم و به تازگی از وزارتخانه جهاد کشاورزی سهمیه جو خشکسالی را مطالبه کردیم که با آن موافقت شده و بزودی در اختیار دامداران قرار می‌گیرد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: از مجموعه امور پشتیبانی دام نیز درخواست کردیم به این مسأله ورود کرده تا بخش قابل توجهی از دام عشایر و مرتعداران را برای ایجاد تعادل در بازار و تأمین ذخایر استراتژیک خریداری کنیم؛ امیدواریم بتوان مشکل علوفه را رفع کرد تا به تولید گوشت قرمز لطمه وارد شود. میزان قاچاق علوفه قابل توجه نیست.

وی با بیان اینکه میزان قاچاق علوفه عدد قابل توجهی نیست و آنچه در فضای مجازی مطرح شده بیشتر در مورد کاه و کلش است، ابراز داشت: مشکلی که امسال پیش آمده به دلیل خشکسالی و فقر مراتع است و در اصفهان به دلیل نبود جریان زاینده رود کشت علوفه ذرت بشدت کاهش یافت.

ایراندوست با بیان اینکه امسال نهاده جو بیش از ۲.۵ برابر و یونجه بیش از ۲ برابر نسبت به سال قبل افزایش قیمت داشته است، افزود: نرخ کاه و ذرت نیز به همین ترتیب بالا رفته که این افزایش نرخ علوفه بر قیمت محصول نیز اثر می‌گذارد، با وجود این تا امروز روی قیمت گوشت اثر نداشته است و حتی کاهش قیمت گوشت دام سبک را شاهد هستیم که این امر تولید کننده و آینده تولید گوشت قرمز را با چالش مواجه می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − نه =

دکمه بازگشت به بالا