محیط زیستمرکزی

گزارشی از تلفات ناشی از آنفلوآنزا در تالاب میقان ثبت نشده است

مدیرکل حفاظت محیط زیست مرکزی گفت: رصد مستمر تالاب میقان به جهت جلوگیری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان انجام می‌شود.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، رضا میرزایی افزود: گشت و پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک به‌منظور پیشگیری از شیوع این بیماری با آغاز فصل مهاجرت پرندگان آغاز شده است.

 

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این گشت‌ها، مراقبت و پایش این بیماری در سطح حیات وحش و پرندگان آبزی، کنارآبزی و مهاجر است که در شناسایی به‌موقع کانون‌های بیماری نقش محوری دارد. هرسال با سرد شدن هوا و ورود پرندگان غیربومی به تالاب میقان احتمال انتقال و شیوع بیماری آنفلوآنزی  فوق حاد پرندگان افزایش می‌یابد که پایش و کنترل تالاب میقان به‌عنوان یکی از کانون‌های شیوع بیماری حائز اهمیت است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست اظهار کرد: تالاب میقان اراک یکی از ۱۰۵ منطقه مهاجرپذیر پرندگان مناطق مختلف دنیا است و سالانه تا ۲۰ هزار قطعه پرنده مهاجر در قالب ۴۶ گونه زیستی به این منطقه کوچ دارند که درنا، فلامینگو، اردک سرسبز، خوتکا، تنجه و غازهای وحشی از اصلی‌ترین این گونه‌ها هستند.

میرزایی از شهروندان خواست در صورت مشاهده لاشه پرندگان به ویژه مرگ دسته جمعی موضوع را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اراک اطلاع رسانی و از لمس و دست زدن به این قبیل پرندگان پرهیز کنند چرا که احتمال سرایت بیماری از پرنده به انسان وجود دارد.

استان مرکزی به‌دلیل قرار گرفتن در ناحیه مرکزی ایران، بین سلسله کوههای زاگرس و کویر مرکزی از آب و هوای متنوعی متأثر از اقلیم های متنوع برخوردار است. در این استان مناطق حفاظت شده  هفتاد قله اراک و الوند خمین، پناهگاه‌های حیات وحش جاسب دلیجان و راسوند شازند و اثر طبیعی ملی غار نخجیر دلیجان ، با وسعت ۱۳۲ هزار و ۲۳۸  هکتار که حدود ۵.۴ درصد مساحت استان می‌شود، به عنوان ذخیره‌گاه‌های زیستی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

تالاب میقان اراک و بازرجان تفرش هم در مجموع با مساحت پنج هزار و ۷۴ هکتار به‌عنوان مناطق شکار ممنوع اعلام شده‌اند. همچنین قسمتی از محدوده پناهگاه حیات وحش موته اصفهان در جنوب استان و مناطق پلنگدره قم در شرق استان و گلپرآباد و آق گل همدان در غرب استان قرار دارد.

استان مرکزی دارای ۱۲ شهرستان و یک میلیون و ۴۸۰ هزار نفر جمعیت است./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − یک =

دکمه بازگشت به بالا