خراسان رضویزراعت و باغبانی

۲۵۱ هزار و ۴۷۲ هکتار از اراضی خراسان رضوی زیر کشت پاییزه رفتند

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: میزان ابلاغ شده برای کشت‌ دیم در استان ۱۷۹ هزار و ۵۰۰ هکتار است که از این مقدار ۱۳۷ هزار هکتار متعلق به کشت گندم دیم و ۴۲ هزار و ۵۰۰‌ هکتار باقی مانده مربوط به کشت جو دیم است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، فرزاد عدالتیان گفت: طبق آخرین آمار تاکنون ۲۵۱ هزار و ۴۷۲ هکتار از اراضی استان زیر کشت پاییزه رفته  و این عدد افزایش پیدا می‌کند. همچنین به علت کاهش بارندگی‌ در سال جاری و خشکسالی‌های‌ اخیر میزان کشت گندم دیم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵۰۰ هکتار و در جو دیم ۱۰۰۰ هکتار کاهش پیدا کرده است.

 

وی در خصوص برنامه‌های ابلاغی کشت پاییزه در استان اظهار کرد: میزان سطح زیر کشت پاییزه ابلاغ شده سال به استان در  سال جاری ۴۵۷ هزار هکتار بوده  که به تفکیک شامل  ۱۲۶ هزار هکتار کشت گندم آبی ،‌ ۱۳۸ هزار هکتار جو آبی ، ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار کلزا و چغندر پاییزه ۱۰۰۰ هکتار است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در ادامه با توجه به میزان سطوح اجرا شده کشت پاییزه عنوان‌ کرد: طبق آخرین آمار تاکنون ۲۵۱ هزار و ۴۷۲ هکتار از اراضی استان زیر کشت پاییزه رفته‌اند و این عدد در حال افزایش است. همچنین میزان سطوح اجرا شده کشت پاییزه شامل گندم آبی با ۹۷ هزار هکتار، جو آبی با ۱۱۰ هزار هکتار، کلزا با ۴۴۰۰ هکتار و چغندر پاییزه با ۷۲ هکتار بوده است..

عدالتیان تصریح کرد: سطح ‌اجرا شده کشت پاییزه تاکنون در گندم دیم ۲۸ هزار هکتار و در جو دیم ۱۲ هزار هکتار است که مجموعا ۴۰ هزار هکتار از اراضی استان را شامل می‌شود.

وی با اشاره به کاهش کشت دیم در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ادامه داد: به علت کاهش بارندگی‌ در سال جاری و خشکسالی‌های‌ اخیر میزان کشت گندم دیم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵۰۰ هکتار و در جو دیم ۱۰۰۰ هکتار کاهش پیدا کرده است. البته در کشت آبی نسبت به سال گذشته کاهشی نداشتیم‌ و کشاورزان با همان روال سابق مشغول به کشت محصولات خود هستند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی همچنین‌ درباره‌ میزان‌ بذر تامین شده برای کشت‌ پاییزه خاطر نشان کرد: تاکنون برای کشت گندم آبی و دیم ۹۹۲۰ تن بذر در پایهٔ گواهی و برای کشت جو آبی و دیم ۲۵۲۰ تن بذر در پایهٔ گواهی تهیه و تامین شده است. / ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا