گلستانمحیط زیست

۲ هکتار عرصه‌ جنگلی در گلستان سوخت

رییس پارک ملی گلستان گفت: وقوع ۲ فقره آتش‌سوزی در بیش از ۲ هکتار عرصه‌ جنگلی استان موجب ایجاد خسارت سنگین شده است. 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، مهدی تیموری اظهار کرد: محیط‌بانان و آتش‌بانان واحد تنگه‌گل امروز در حین گشت و کنترل مسیر جاده آسیایی در منطقه بزاغان با آتش رونده‌ای مواجه شده و سریعا اقدام به مهار حریق کردند.

 

وی ادامه داد: این آتش سوزی به ۲۰۰ متر مربع از گیاهان علفی خسارت زد و محیط‌بانان پارک ملی گلستان قبل از اینکه حریق بتواند مناطق بیشتری را تحت تاثیر قرار دهد آن را خاموش کردند.

رییس پارک ملی گلستان افزود: همچنین عصر امروز همکاران اداری پس از اطلاع از وقوع آتش سوزی در منطقه جمشیدآباد مسیر جاده کندوسکوه در محدوده محیط بانی تنگراه به اتفاق محیط بانان و آتش بانان واحد تنگراه با یک دستگاه دمنده و تجهیزات انفرادی اطفای حریق و یک دستگاه خودروی آتش نشانی سبک به محل آتش سوزی اعزام شدند.

تیموری تصریح کرد: نیروهای اعزامی به محل پس از ۲ ساعت تلاش فراوان موفق به مهار آتش شدند. چهار نفر نیز تا صبح فردا برای پایش و جلوگیری از روشن شدن مجدد آتش در منطقه مستقر خواهند بود. این آتش سوزی که وسعت آن قریب به ۲ هکتار است به تعداد اندکی درخت آزاد و بلوط و درختچه‌های ولیک و سیاتلو و گونه‌های علفی خسارت زد.

پارک ملی گلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین پارک ملی کشور با مساحت ۹۱ هزار و ۸۹۵ هکتار در شهرستان گالیکش در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی واقع است که در سال ۱۳۵۴ به عنوان ذخیرگاه زیست کره در زمره ۵۰ ذخیرگاه بیوسفری جهان در فهرست یونسکو ثبت شد.

بخش ناچیزی از پارک ملی گلستان در سرزمین استان سمنان قرار دارد. این پارک دارای سه نوع آب و هوای متفاوت خشک، نیمه خشک و نیمه مرطوب است که همین ویژگی باعث شده این پارک دارای پوشش گیاهی متنوع از استپ خشک تا جنگل انبوه باشد.

گونه‌های جانوری این پارک شامل آهو، پلنگ، تشی، خرس قهوه ایی، خرگوش، حشره خورها، راسو، روباه، روباه ترکمنی، رودک، سمور جنگلی، سیه گوش، شوکا، شنگ، قوچ و میش، کل و بز، گراز، گربه پالاس، گرگ، مرال، سمندر، قورباغه جنگلی، وزغ سبز، لاک پشت چهار چنگالی، مارمولک بی پا، مار آبی، مار قیطانی، گرزه مار و افعی قفقازی است.

گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد و در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسید./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 11 =

دکمه بازگشت به بالا