زراعت و باغبانیقزوین

‏عملیات برداشت برنج از شالیزارهای الموت آغاز شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین افزود: براساس برآوردهای کارشناسی صورت گرفته، انتظار می‌رود ‏بیش از ۱۴ هزار تن شلتوک از این شالیزارها برداشت شود.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، سعید صالحی با بیان اینکه متوسط عملکرد محصول برنج در شالیزارهای شهرستان قزوین ‏حدود ۳۹۰۰ کیلوگرم شلتوک در هر هکتار است،اظهار داشت: از میزان شلتوک برداشت شده بیش از ۷۰ درصد برنج سفید تولید ‌می‌شود.

 

وی اضافه کرد: کشت برنج در ‏استان قزوین فقط در سطح این شهرستان و بیشتر در اراضی حاشیه رودخانه ‏شاهرود در منطقه الموت شرقی و غربی و همچنین اراضی حاشیه رودخانه قزل ‏اوزن در منطقه طارم سفلی انجام می‌شود.‏

این مسوول مهم ترین ارقام برنج کشت شده در شهرستان قزوین را هاشمی، علی کاظمی، ‏صدری دم سیاه، صدری حسن سرا و موسی طارم عنوان کرد و یادآور شد: کیفیت برنج تولیدی در شالیزارهای این شهرستان به ویژه از نظر عطر و طعم در سطح کشور کم نظیر است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین با اشاره به برداشت مکانیزه برنج در عمده شالیزارهای این شهرستان، اضافه کرد: در سال‌های اخیر با حمایت از کشاورزان شالیکار و پرداخت تسهیلات جهت خرید ادوات و ماشین‌آلات نوین کشاورزی، بخش عمده‌ای از کاشت و برداشت برنج در این شهرستان به صورت مکانیزه ‏انجام می‌شود که این امر کاهش هزینه ‏تولید، صرفه جویی در وقت، افزایش بهره‌وری نیروی کار و افزایش تولید محصول را به دنبال داشته است. / ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + یک =

دکمه بازگشت به بالا