محیط زیست

افزایش جمعیت گورخرهای ایرانی در مهریز

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد گفت: هفتمین کره گورخر ایرانی در شهرستان مهریز به دنیا آمد.
به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، نیره پورملائی افزود: زادآوری موفق ۷ رأس گورخر ایرانی در طبیعت منطقه حفاظت شده کالمند بهادران، نشان دهنده پایداری و پویایی جمعیت این گونه در منطقه است.
وی افزود: می‌توان گفت با مدیریت صحیح، اقدام بسیار مهمی در راستای احیاء و حفظ این گونه در معرض خطر انقراض در کشور انجام شده است.
پورملائی گفت: یکی از تهدیدات فراروی این جمعیت در منطقه، وجود بزرگراه یزد- کرمان در محدوده زیست آن هاست. لذا اتخاذ راهکارهای اجرایی برای ایمن سازی این بزرگراه از قبیل نصب دوربین های کنترل سرعت، ایجاد زیرگذرهای مناسب، نصب تابلوهای هشدار دهنده، فنس کشی ضروری بوده و در دستور کار این اداره کل قرار دارد.
پایش‌ها تا پایان فصل زادآوری گونه در منطقه بصورت دائم و مستمر انجام خواهد شد.
شایان ذکر است گورخرها در منطقه حفاظت شده کالمند بهادران به دو صورت محصور ( در سایت گوراب) و آزاد ( در دشت خالقی و تنگ حنا) زیست می‌کنند.
گور ایرانی بر اساس قوانین سازمان حفاظت محیط زیست در زمره گونه‌های در معرض خطر انقراض و براساس فهرست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت» (IUCN ) جزو گونه‌های در آستانه انقراض «(CR) طبقه‌بندی شده است. امروزه به‌دلیل تخریب زیستگاه، اشغال آبشخورها توسط دام اهلی و شکار غیر قانونی، نسل این گونه در معرض خطر جدی نابودی است./ سازمان حفاظت از محیط زیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا