اقتصاد کشاورزی

افزایش قیمت گل‌های شاخه بریده از ۱۸ تا ۲۵ درصد در خراسان رضوی

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه خراسان رضوی گفت: در مناسبتهایی مانند روز مادر، گلهای شاخه بریده بویژه گل رز مشتری بیشتر دارند که امسال افزایش قیمت گل‌های شاخه بریده در سطوح مختلف بین ۱۸ تا ۲۵ درصد است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی، مهدی سمنگانی افزود: دلیل افزایش قیمت گل، افزایش هزینه‌های تولید و تاثیر آن بر قیمت تمام شده پرورش گل‌ است که این افزایش در شاخه گل رز بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است.

 

وی با اشاره به افزایش هزینه‌های تولید گل و گیاه در سال جاری ادامه داد: امسال قیمت کود شیمیایی ۶۵ درصد و انواع سموم ۹۰ درصد افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه خراسان رضوی گفت: هم اکنون قیمت گل در رده کلاس “A” به طول ۷۵ سانتی متر هر شاخه ۲۵۰ هزار ریال در عمده فروشی و ۳۰۰ هزار ریال در خرده فروشی، در رده کلاس “B” هر شاخه به طول ۵۵ تا ۶۰ سانتی متر در عمده فروشی ۲۰۰ هزار ریال و در خرده فروشی ۲۶۰ هزار ریال، در رده کلاس “C” با طول ۴۰ سانتی متر در عمده فروشی ۱۵۰ هزار ریال و در خرده فروشی ۱۹۰ تا ۲۰۰ هزار ریال، در رده کلاس “D” به طول ۲۰ سانتی متر در عمده فروشی ۱۰۰ هزار ریال و در خرده فروشی ۱۳۰ هزار ریال است.

پرمصرف ترین نوع گل رز در رسته گلهای شاخه بریده

وی افزود: گل رز در کلاس D پرمصرف ترین نوع گل رز در رسته گل‌های شاخه بریده است و خرده فروش باید با احتساب ۳۰ درصد سود قانونی خود، هر شاخه این گل را به قیمت ۱۳۰ هزار ریال بفروشد اما گاهی از این قیمت بالاتر عرضه می‌شود.

سمنگانی ادامه داد: گل‌های رز در کلاسهای ممتاز و فوق ممتاز که ارتفاع شاخه آنها به ۷۰ سانتی متر می‌رسد، از نوع صادراتی هستند که فروشندگان گل به عرضه آنها تمایلی ندارند، این نوع گلها افزایش قیمت قابل توجهی در سال جاری داشتند که جنبه صادراتی دارند و در بازار استان عرضه نمی‌شوند.

وی گفت: کمیته نرخ گذاری گل که با حضور نماینده سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تشکیل می‌شود، امسال نرخ‌ انواع گل را برای تولیدکننده مشخص کرده و نرخ نامه تنظیمی را به تولیدکنندگان ارایه داده است، اما اتحادیه خرده فروشان گل به رغم توصیه تعزیرات حکومتی، مبنی بر ارایه نرخ نامه و رویت آن برای مشتری، نرخ نامه‌ای ارایه نداده است./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا