گلخانه و گیاهان دارویی

امسال به دلیل کاهش بارندگی، بذرپاشی گیاهان دارویی به تاخیر افتاد

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد: برای سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۱۲۰ هزار هکتار توسعه گیاهان دارویی در عرصه‌های مرتعی پیش‌بینی کرده ایم که تحقق آن بستگی به میزان بارندگی‌ها و شرایط آب و هوایی دارد.

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین از وزارت جهاد کشاورزی، «ترحم بهزاد» با بیان اینکه این میزان توسعه گیاهان دارویی حدود ۴۸ هزار هکتار بیش از کل هدفگذاری در برنامه ششم توسعه بوده است، افزود: براساس برنامه ششم توسعه مکلف بودیم ظرف پنج سال، ۲۵۰ هزار هکتار توسعه گیاهان دارویی در مراتع داشته باشیم، اما در مدت چهار سال به توسعه ۲۹۸ هزار هکتار گیاهان دارویی دست پیدا کردیم.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: در سال نخست ۴۵ هزار و ۵۰۰ هکتار، در سال دوم ۶۱ هزار و ۶۰۰ هکتار، در سال سوم ۷۴ هزار و ۵۰۰ هکتار و در سال ۹۹ حدود ۱۱۶ هزار و ۷۰۰ هکتار توسعه گیاهان دارویی در عرصه‌های مرتعی صورت گرفته است.

بهزاد گفت: ظرف مدت چهار سال اخیر، ۲۹۸ هزار هکتار توسعه کشت گیاهان دارویی در عرصه‌های مرتعی کشور صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: میزان تولید به نوع گونه‌های گیاهان دارویی بستگی دارد، اما به طور میانگین تولید گونه‌هایی مانند باریجه و آنغوزه در هر هکتار حدود ۲۰ کیلوگرم است.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اذعان داشت: بذر و نهاده های مورد نیاز برای توسعه گیاهان دارویی در مراتع تامین و مکان یابی‌ها انجام شده است و با بارندگی‌های موثر بذرپاشی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه بذرپاشی به طور معمول از ۲۰ مهرماه هر سال آغاز می شود، گفت: امسال به دلیل کاهش بارندگی، بذرپاشی در برخی مناطق مرتعی به تاخیر افتاده و تاکنون در سطح ۱۱هزار ۴۰۰ هکتار توسعه گیاهان دارویی داشته ایم.

به گزارش ایرنا،  سال ۹۸ نزدیک ۴ هزار و ۵۰۰ تن گیاهان دارویی از مراتع کشور برداشت شد. طبق آمارها سال ۹۸ از محل صادرات گیاهان دارویی حدود ۷۰۰ میلیون دلار ارزآوری شد. صادرات گیاهان دارویی در سال ۹۷ نزدیک به ۵۷۰ میلیون دلار بود که در مقایسه با صادرات این محصولات در سال ۹۶ با رقم ۴۵۰ میلیون دلار، ۱۲۰ میلیون دلار افزایش داشت.

 اکنون نزدیک به ۸۰ درصد نیاز تولید داخلی گیاهان دارویی کشور به مصارف بخش‌های صنعت، غذا و دارو می‌رسد و مابقی صادر می‌شود.

همچنین در سال ۹۷ در قالب طرح بهره‌برداری، توسعه کشت گیاهان دارویی در سطح ۶۱ هزار هکتار و در سال ۹۸ در سطح  ۶۴ هزار هکتار از اراضی مرتعی سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور اجرایی شد. / خوزنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + ده =

دکمه بازگشت به بالا