آذربایجان شرقیمحیط زیست

انتقال جمجمه ۹ میلیون ساله به پارک پردیسان

مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی محیط زیست گفت: بازسازی جمجمه و عاج ماموت ۹ میلیون ساله به موزه تنوع زیستی پارک پردیسان تحویل داده شد.

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، محمد مدادی افزود: طی اکتشافات در شمال روستای مردق شهرستان مراغه یک نمونه قطعه عاج سمت راست با طول ۲/۹ متر بدست آمده که از نظر طول و قطر شاخص بوده و جزء رکوردهای جهانی بشمار می‌آید و از نظر جنس به ماستودونت‌ها تعلق دارد همچنین معرفی و شناساندن این نمونه ارزشمند که جزو ذخائر دیرینه شناسی کشور محسوب می‌شود.

 

وی ادامه داد: تصمیم به بازسازی کامل جمجمه و عاج سمت چپ و ساخت ماکت از آن برای نمایش عمومی گرفته شد که با همکاری اداره کل استان آذربایجان شرقی و مرکز تحقیقات دیرینه شناسی مراغه به انجام رسید.

همچنین غلامرضا زارع رئیس اداره محیط زیست مراغه در ادامه خاطر نشان کرد : طي مطالعات و بررسي‌هاي انجام شده اين نمونه از نظر جنس به ماستودونت‌ها و از نظر سن به دوران ميوسن فوقاني تعلق دارد.

وی در مورد نحوه بازسازی این نمونه ارزشمند گفت: بر اساس فك زيرين به دست آمده از گونه مذكور و مقالات متعدد خارجي از جمجمه پايه ريزي شده و بر اساس عاج سمت راست به دست آمده، عاج سمت چپ نيز طراحي شد. قطعات عاج و جمجمه بر اساس زاويه‌هاي اصلي موجود در مقالات متعدد بر روي همديگر قرار گرفته و نهايت سعي شده است بر اساس نمونه‌هاي اصلي رنگ كاري و آماده نمايش شود./ سازمان حفاظت از محیط زیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا