محیط زیست

برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی کرج

مدیر امور منابع آب شهرستان کرج اعلام کرد که سالانه ۵۹ میلیون متر مکعب آب به صورت غیر مجاز از سفره های زیر زمینی کرج و فردیس در شرق استان البرز برداشت می شود.

به گزارش خبر کشاورزی، محمد جهانشاهی اظهار داشت: در این زمینه ۲ هزارو ۶۹ حلقه چاه در محدوده کرج و ۲۷۷ حلقه چاه در محدوده شهرستان فردیس در مجموع ۲هزارو ۶۴۶ حلقه چاه غیر مجاز شناسایی شده است .

وی تاکید کرد که سالانه از طریق این چاه ها افزون بر ۵۹ میلیون متر مکعب آب به صورت غیر مجاز برداشت می شود که آسیب جدی برای سفره های آب زیر زمینی به شمار می رود.

مدیر امور منابع آب شهرستان کرج ادامه داد : در اجرای طرح تعادل بخشی به منابع آب طی ۲ گذشته ۵۹۵ حلقه چاه و امسال نیز ۳۰ حلقه چاه غیر مجاز در مجموع با آبدهی حدود یک میلیون ۱۸۳ هزار متر مکعب در کرج و فردیس مسدود شده است.

همچنین طی سه سال اخیر بیش از ۲۴۰ مورد توقیف دستگاه حفاری غیر مجاز چاه در محدوده شهرستان کرج و مرز استان تهران انجام گرفته است .

جهانشاهی گفت : یکی از کارهایی که در بخش آب های زیر زمینی انجام می دهیم، اصلاح و تعدیل پروانه های چاه آب کشاورزی است که این پروانه ها با نوع مصرف کشاورزی و بر اساس بخشنامه و یا شیوه نامه اصلاح و تعدیل پروانه ها باید صادر شود.

– در سال ۹۹ شورای حفاظت آب استان اصلاح و تعدیل پروانه چاه های آب کشاورزی را به صورت پلکانی تایید کرد و از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۲۴۰ پرونده بهرهبرداری از آب برای مصرف کشاورزی در حوزه شرق البرز اصلاح و تعدیل کرده ایم؛ برنامه عملیاتی دیگری داریم که تا پایان سال باید ۸۰ مورد انسداد چاه غیر مجاز و عملیات اصلاح و تعدیل ۸۹۳ پروانه برداشت اب می بایست انجام شود.

جهانشاهی گفت : چاه های غیر مجازی که مسدود شده در همه بخش ها از جمله صنعت، کشاورزی، خدمات و دامداری است که ما موظف هستیم چاهی که مجوز صادر نشده آن را مسدود کنیم.

مدیر امور منابع آب شهرستان کرج اظهار داشت: طبق برنامه ریزی باید میزان برداشت آب از منابع زیر زمینی متناسب با وضعیت سفره ها و ورودی آب آنها باشد و نباید بیش از حد معمول آب برداشت کرد.

وی بیان داشت : طی ۱۵ سال گذشته براثر برداشت بی رویه ، سطح آبهای زیر زمینی استان البرز به شدت کاهش یافته است .

جهانشاهی گفت : دربحث آبهای سطحی نیز لایروبی و حفاظت از رودخانه ها و انهار از وظایف شرکت آب منطقه ای بوده که دراین بخش ضمن لایروبی، آزاد سازی حریم رودخانه ها از ساخت وسازهای غیر مجاز باید مدیریت شود.

وی بیان داشت : در این ۲ بخش کارهای نظارتی در حال انجام است از جمله مسیر تمام رودخانه های شهرستان کرج مانند رودخانه های آتشگاه، کرج ، دلمبر و دراز رود در حال گشت زنی هستیم .

وی تعداد چاه های مجاز آب در شهرستان کرج را ۲ هزارو ۳۰۰ حلقه اعلام کرد./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا