زراعت و باغبانیفارس

برداشت نخستین رقم زودرس «چندلر» در مرودشت

 مسئول باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی مرودشت با بیان اینکه طی چند سال گذشته، با هدف تغییر ارقام کم بازده قدیمی، ارقام اصلاح شده گردو در مرودشت کشت شده است، اظهار کرد: رقم زود بازده «چندلر»که از سال ۱۳۹۵ در این شهرستان کشت شده در سال جاری به بار نشسته است.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، سمیه کارگر از آغاز برداشت گردو در این شهرستان خبر داد و گفت: در بین ارقام محلی، رقم جدید «چندلر» برای اولین بار در مرودشت به مرحله برداشت رسیده است.

 

او بیان کرد: برداشت گردو از اوایل شهریور ماه آغاز شده است و تا مهرماه ادامه دارد.

کارگر با اشاره به اینکه ۷۰۰ هکتار باغ گردو اعم از چندلر، بواناتی، محلی کامفیروز و… در مرودشت وجود دارد، افزود: پیش‌بینی می‌شود، بالغ بر دو هزار و ۴۰۰ تن گردو از ارقام مختلف تولید و روانه بازار شود.

به گفته کارگر؛ کشت و پیوند ارقام اصلاح شده گردو در مرودشت با هدف باردهی مناسب، دسترسی به کیفیت مطلوب تر، برداشت مناسب، کنترل بهتر آفات و بیماری و… چند سالی‌ست که در دستور کار این مدیریت قرار گرفته است و سالانه با استفاده از اعتبارات دولتی سطوحی سرشاخه کاری و اصلاح می‌شود.

او با اذعان به اینکه رقم چندلر خود گرده افشان نیست و نیاز به نوعی دیگر دارد تا عمل گرده افشانی صورت بگیرد، تصریح کرد: ارقام  گرده زا مانند فرنور و فرانکت در کنار رقم چندلر استفاده شده است.

این کارشناس با بیان اینکه عمده گردوی تولید شده متعلق به بخش‌های سیدان و فاروق و کامفیروز از توابع این شهرستان است، یادآور شد: کیفیت و بازار پسندی، گردوی این مناطق را نسبت به سایر مناطق شهرستان متمایز کرده است و علاقه مندان زیادی دارد. /باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 15 =

دکمه بازگشت به بالا