لرستانمحیط زیست

بعضی از شرکت‌ها در لرستان عامل آلودگی منابع طبیعی هستند

مدیرکل بازرسی لرستان گفت: خسارت جبران ناپذیر زیست محیطی توسط برخی از ادارات و شرکت ها در استان رسیدگی می‌شود.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، سعید رازانی اظهار کرد: مطالبات منابع طبیعی از این ادارات که به بهانه‌های مختلف از جمله اجرای طرح‌های عمرانی موجب خسارت شده‌اند تا حصول نتیجه پیگیری می‌شود.

 

وی گفت: حق و حقوق دیده بان‌ها در خصوص پیشگیری از حریق نیز در حال بررسی است و امید می‌رود هرچه سریعتر مشکل این افراد برطرف شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در ادامه گفت: تغییر اقلیم، گرم شدن کره زمین، کمبود آب و بیابان زایی یک هشدار جدی است در حالیکه امنیت غذایی و خودکفایی در گرو حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی می‌باشد. زراعت چوب، اصلاح و احیای مراتع، توسعه جنگل‌کاری، ذخیره‌گاه جنگلی، طبیعت‌گردی و اقدامات آبخیزداری و آبخوانداری از جمله فعالیت‌های مهم این اداره کل می‌باشد.

شیرزاد نجفی گفت: طی ۲ سال گذشته اقدامات بسیار چشمگیری در راستای مهار سیلاب در شهرهای خرم آباد و پلدختر انجام‌ شده که تاثیر بسیار زیادی در کنترل سیل و اخذ رسوب داشته است و در صورت تامین اعتبار و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، خسارات وارده به نقاط سیل گیر را به حداقل می رساند. با بیان اینکه هر هکتار عملیات آبخیزداری ۵۳۰ مترمکعب آب را در زمین ذخیره می‌کند همچنین علاوه بر افزایش حجم آب ذخیره شده، نفوذ سالیانه، کنترل فرسایش، کنترل رسوب، افزایش تولید علوفه، پتانسیل کنترل و کاهش تبخیر و ایجاد فرصت‌های شغلی از جمله فواید اجرای عملیات آبخیزداری‌ست.

وی اضافه کرد: ۱۴ پروژه اجرایی شامل ۶‌ پروژه‌ در راستای تولید، پنج پروژه‌ اشتغالزا و سه پروژه در راستای مانع زدایی امسال توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان اجرا خواهد شد. کمبود نیرو و اعتبار، تخریب جنگل ناشی از ایجاد خطوط لوله نفت و گاز و عملیات‌های خودسرانه برخی از ادارات و شرکت‌ها در جنگل و مراتع از جمله معضلات گریبانگیر منابع طبیعی لرستان است./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا