محیط زیست

بهره‌برداری از طرح‌های آبخیزداری در شهرستان نمین

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: ۲ پروژه آبخیزداری در شهرستان نمین در هفته دولت به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، محمود قلی زاده اظهار کرد: برای اجرای این پروژه‌ها در مجموع ۶ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

 

وی با اشاره به اینکه عملیات مکانیکی و بیومکانیکی طرح‌های آبخیزداری اجرایی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در این استان ۸۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: در حال حاضر عملیات ۲۸ حوزه آبخیز استان اردبیل در سطح ۱۲ هزار و ۵۸۸ هکتار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در دست اجراست.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی استان اردبیل ذخیره نزولات آسمانی، کنترل سیل و فرسایش خاک، افزایش پوشش گیاهی و تغذیه آبخوان‌ها را از اهداف اجرای آبخیزداری ذکر کرد و گفت: احداث سازه‌های سنگی گابیونی، بندهای زیرزمینی و دومنظوره پخش سیلاب و کنتور فارو از جمله اقدامات انجام گرفته در حوزه آبخیز استان است.

وی با بیان اینکه امسال بیش از ۱۶۴ میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری استان اختصاص داده شده است، اضافه کرد: تاکنون مطالعات آبخیزداری در سطح  ۴۵ هزارو ۲۹۶ هکتار از مساحت عرصه‌های منابع طبیعی استان انجام شده و تا پایان سال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی  طرح‌های آبخیزداری در ۳۷ نقطه استان اجرا می‌شود.

قلی زاده ادامه داد: از مهم‌ترین خطراتی که استان را به دلیل بی‌توجهی به حوزه آبخیزداری تهدید می‌کند از بین رفتن غنای خاک در بخش زراعت و باغ است که می‌تواند بازدهی در این بخش را با چالش روبرو کند. خلخال از شهرستان‌های موفق این استان در جذب اعتبار و اجرای طرح‌های آبخیزداری ست. پارسال اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال موفق شد تا مجموع اعتبارات منظور شده از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تخصیص یافته به این شهرستان را جذب و برای اجرای ده‌ها پروژه آبخیزداری هزینه کند.

استان اردبیل یک میلیون و ۵۰ هکتار مرتع ییلاقی، قشلاقی و میان‌بند و همچنین ۶۵ هزار هکتار جنگل دارد./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

دکمه بازگشت به بالا