محیط زیست

تالاب نقده از شرایط مطلوبی برخوردار است

رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: میزان تخم‌گذاری پرندگان در تالاب‌های این شهرستان ۳۰ درصد افزایش یافته است.

 

به گزارش خبر کشاورزی، اکبر محمدیان افزود: با اشاره به اینکه فصل تخم گذاری تا اواخر خردادماه ادامه می‌یابد، پیش‌بینی می‌شود در این مدت بیش از ۱۰ هزار پرنده در تالاب‌های نقده تخم گذاری کنند.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر طبیعت بهاری تالاب‌های شهرستان نقده، این روزها به پناهگاه بکر برای هزاران قطعه پرنده مهاجر تبدیل شده است و  هزاران قطعه پرنده نادر و کمیاب در ۱۷ تالاب فصلی و دائمی این شهرستان لانه سازی و تخم‌گذاری کردند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: با توجه به این تخم گذاری، افزایش قابل توجه تعداد پرندگان در این منطقه قابل پیش‌بینی است.

محمدیان افزود: بازدیدکنندگان تالاب‌های این منطقه از ایجاد سر و صدا و رعب و وحشت در منطقه خودداری کنند تا تخم‌گذاری و جوجه آوری پرندگان بدون هیچ مشکلی به پایان برسد.

وی اضافه کرد: کاکائی، حواصیل، اگرت، انواع چنگرها، پرستو دریایی، اردک سرسرخ، اردک تاجدار، انواع عقاب تالابی و اردک سرسفید که گونه حفاظت شده مختص این منطقه است، از جمله پرندگان تخم‌گذار این تالاب‌ها به شمار می‌روند. تالاب‌های شهرستان نقده از پویایی خاصی برخوردار است و امنیت کامل در تالاب‌ها حاکم بوده و پیش‌بینی می‌شود در سال جدید ۳۰ درصد افزایش پرندگان را مشاهده کنیم.

با آغاز فصل بهار و کوچ پرندگان از مناطق سردسیری به مناطق گرمسیری این روزها شاهد لانه گزینی و تخم‌گذاری پرندگان در سطح تالاب‌های شهرستان نقده هستیم. تالاب‌های بین‌المللی و فصلی نقده با پوشش گیاهی و نیزاری و شرایط مساعد زیست محیطی، همواره به عنوان یکی از مراکز مهم مهاجرت، تخم‌گذاری و جوجه‌آوری پرندگان آبزی و کنار آبزی در کشور به شمار می‌رود.

نقده در جنوب آذربایجان غربی و ۱۰۰ کیلومتری مرکز استان واقع شده است./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

دکمه بازگشت به بالا