گلخانه و گیاهان دارویی

گازاستریل با استفاده از ترکیبات آنتی باکتریال گیاهی آویشن تولید شد

تیم تحقیقاتی یکی از شرکت‌های فناور با استفاده از ترکیبات آنتی‌باکتریال گیاهی موفق به تولید باند، گاز استریل و پدهای آنتی‌باکتریال شدند که می‌تواند ریسک تب و عفونت پس از عمل و پانسمان را به حداقل برساند.

 

 

 

به گزارش خبر کشاورزی، این تیم تحقیقاتی توانسته است با استفاده از ترکیبات مؤثره گیاه آویشن شیرازی با نام علمی Zataria multiflora که یکی از مهم‌ترین گیاهان خانواده نعنائیان به شمار می‌رود، محصولی با بار آلودگی حدود صفر CFU قبل از استریل و بعد از مصرف را تولید کنند که قابل ارائه به تمام مراکز درمانی است.

برخی از ناخالصی‌های غیر میکروبی موجود در این گازها

بر اساس مستندات علمی درتولید گاز جراحی، برخی از ناخالصی‌های غیر میکروبی موجود در این گازها، حتی پس از استریل هم از بین نرفته و اثرات منفی قابل توجهی بر بیمار برجای می‌گذارند. بی توجهی به بار آلودگی میکروبی گازهای جراحی نیز می‌تواند خطرات زیادی برای بیمار به‌دنبال داشته باشد.

برای حل این مشکل یکی از شرکت‌های فناور اقدام به تولید و عرضه گاز وازلینه آنتی‌باکتریال، پنبه هیدروفیل آنتی‌باکتریال، پد آنتی‌باکتریال، گاز جراحی آنتی‌باکتریال، گاز استریل آنتی‌باکتریال و رول پنبه دندانپزشکی آنتی‌باکتریال کرده است که به گفته مسئولان این شرکت نه‌تنها هیچ‌گونه اثر سویی (تب پس از عمل و یا عفونت) را برای بیمار ندارند و دوره درمان را افزایش نمی‌دهند، بلکه روند بهبود درمان زخم را نیز تسریع می‌کنند.

بر اساس اعلام ستاد نانو، این شرکت همچنین موفق شده است محصول گاز جراحی را با استفاده از فناوری نانو با خاصیت آنتی‌باکتریالی قابل توجه تولید کند تا علاوه بر کارایی مؤثر در جذب ترشحات و خون به‌عنوان جاذب و مانع فیزیکی در مقابل آلودگی‌ها و میکروارکانیسم‌ها (پانسمان) شستشوی سطحی محل زخم به کار رفته، دوره درمان را به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش داده و ریسک تب و عفونت پس از عمل و پانسمان، ناشی از آلودگی اولیه گاز استریل شده را به صفر برساند. / ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − هشت =

دکمه بازگشت به بالا