اصفهانمحیط زیست

حل بحران آبی در اصفهان

سخنگوی شرکت آب و فاضلاب اصفهان گفت: تنها راه جبران کمبود آب آشامیدنی شهرهای اصفهان بهره‌برداری از سامانه دوم آبرسانی است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، مهرداد خرسندی افزود: این طرح مهم و راهبردی قرار بود ۱۴ سال قبل افتتاح شود و در مدار توزیع آب قرار بگیرد اما از آن زمان تاکنون محقق نشده و همین امر تنش آبی در بخش آشامیدنی را در استان روز به روز بیشتر کرده است.

 

وی با بیان اینکه کسری آب آشامیدنی در استان اصفهان در روزهای گرم سال به شدت حس می‌شود اظهار کرد: قطعی و کاهش فشار شبکه نمادهایی از این معضلات به شمار می‌رود.

سخنگوی شرکت آب و فاضلاب اصفهان خاطرنشان کرد: راه اندازی سامانه دوم آبرسانی این منطقه، از حیث پدافند غیرعامل و حفظ سلامتی مردم اهمیت بالایی دارد و اینکه حدود چهار میلیون نفر از سامانه اول آب اصفهان و تصفیه‌ خانه مربوط به آن (بابا شیخعلی) استفاده کنند چالش برانگیز است.

خورسندی اضافه کرد: شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در طول این سال‌ها با اقداماتی نظیر پایش و بازسازی شبکه برای جبران این کمبود کاهش هدررفت آب تلاش کرد بطوری‌که هدررفت آب در استان به کمترین میزان کشوری و به ۱۶ درصد رسیده است اما با این حال دیگر نمی‌توان با این پروژه ها کمبود را جبران کرد.

وی با اشاره به همکاری مطلوب مردم استان برای مصرف بهینه آب گفت: اکنون سرانه مصرف در استان بطور میانگین از ۱۸۰ به ۱۵۷ لیتر رسیده است که کمترین سرانه در کشور به شمار می‌رود ولی باز هم پاسخگوی نیازها نیست و به همین دلیل همواره بر راه اندازی طرح مهم و راهبردی سامانه دوم آبرسانی اصفهان تاکید کرده ایم.

در این ارتباط استاندار اصفهان روز گذشته اظهار کرد: با قول مسوولان آب منطقه‌ای، پیش‌بینی می‌شود بخشی از سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ تا ۱۵ مهرماه سالجاری به بهره‌برداری برسد.

عباس رضایی خاطرنشان کرد: عمده زمان اختصاص یافته برای امور جاری استان در استانداری به مبحث آب و خشکسالی تخصیص یافته است و اهتمام مردم و مسوولان به منظور گذار از بحران منابع آب و آبخوان‌ها و غلبه بر مسائل خشکسالی اهمیت بالایی دارد. ظرفیت انتقال سامانه دوم آبرسانی اصفهان ۹.۵۷ مترمکعب بر ثانیه است، این سامانه از ۲۷ کیلومتر تونل تشکیل شده و یک تصفیه خانه و خطوط انتقال دارد که آب را به مخازن نگهداری آب پیلاف در مجاورت دانشگاه صنعتی اصفهان و مخزن گَوَرت در شرق اصفهان منتقل می‌کند.

هم اینک تصفیه‌ خانه (باباشیخعلی) در استان اصفهان آب ۵۷ شهر و ۳۸۰ روستا و جمعیتی افزون بر چهار میلیون نفر را تامین می‌کند، اما رشد جمعیت و افزایش استفاده شهروندان، احتمال نقص در این تصفیه خانه و وقوع هرگونه اتفاق ناگوار و توقف این سامانه، سبب خواهد شد که تامین آب شرب جمعیت بزرگی از ساکنان این استان با مشکل مواجه شود./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

دکمه بازگشت به بالا