اقتصاد کشاورزی

حمایت از خریداران ماشین کشاورزی در قالب کاهش نرخ سود تسهیلات

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: تلاش می‌کنیم در قالب کاهش نرخ سود تسهیلات، هنگام خرید ماشین‌ها از کشاورزان حمایت کنیم.
به گزارش خبر کشاورزی،کامبیز عباسی با اعلام اینکه از سال ۹۲ تا کنون بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش مکانیزاسیون کشاورزی انجام گرفته است، گفت: طی مدت یاد شده با این سرمایه گذاری حدود ۱۳۰ هزار دستگاه تراکتور، ۷ هزار دستگاه کمباین برنج، ۳۸۰۰ دستگاه کمباین غلات و ۲۸۰ هزار ادوات به بخش کشاورزی تزریق شد.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با اشاره به این که از ابتدای سال جاری تا نیمه نخست مهر ماه بیش از هزار و ۴۶۰ میلیارد تومان تسهیلات از محل خط اعتباری شماره ۸ مکانیزاسیون کشاورزی به بهره برداران تخصیص یافته است، گفت: این میزان تسهیلات تخصیصی در مقایسه با ۶ ماه سال قبل ۳ برابر رشد داشته است.

 

وی ادامه داد: در ۶ ماهه امسال به رغم محدودیت‌های اقتصادی و ناشی از بیماری کرونا قریب به ۸ هزار دستگاه تراکتور در اختیار کشاورزان قرار گرفته است و امیدواریم این روند در ۶ ماهه دوم سال ادامه یابد.

عباسی یادآور شد: حدود ۹۵ درصد ماشین‌ها و ادوات کشاورزی که در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفته است از محل تولید صنعت داخل بوده و ۵ درصد واردات به این دلیل است که برای تولید برخی ماشین‌های مورد نیاز، تولید کننده داخلی در کشور نداریم.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در مورد افزایش قیمت ماشین‌های کشاورزی اظهار داشت: با توقف پرداخت ارز ترجیحی به بخش مکانیزاسیون کشاورزی، قیمت ماشین‌های کشاورزی نیز تغییر خواهد داشت و از این رو امیدواریم بخشی از قیمت این ماشین‌ها را به کشاورزان کمک کنیم.

وی ادامه داد: تلاش می‌کنیم در قالب کاهش نرخ سود تسهیلات، هنگام خرید ماشین‌ها از کشاورزان حمایت کنیم.

عباسی در عین حال بر برنامه ریزی و آماده سازی بسته‌های حمایتی از کشاورزان در حوزه مکانیزاسیون تاکید کرد و گفت: با توجه با افزایش نرخ دلار و توقف تخصیص ارز ترجیحی، کشور باید به سمت بومی سازی واقعی برای ساخت ماشین‌های کشاورزی برود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

دکمه بازگشت به بالا