اقتصاد کشاورزی

طرح پرورش مرغ بومی خانگی در تعاون روستایی اجرا شد

 مدیر کل دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونی‌ها گفت: طرح پرورش مرغ بومی خانگی در تعاونی‌های روستایی به ویژه تعاونی روستایی زنان تحت نظارت سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اجرا شد.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، محسن تواضع افزود: در سال‌های اخیر تلاش‌های جهاد کشاورزی به منظور حفظ نژادهای بومی از طریق اصلاحات ژنتیکی، فناوری تولید جوجه‌های بومی و تخم مرغ‌های نطفه دار محلی، کمک‌های زیادی به اشتغالزایی، بهبود اقتصاد و تامین بخشی از پروتئین مورد نیاز جامعه داشته است.

وی با بیان این مطلب که این امر سبب علاقمندی کارآفرینان زیادی به منظور پرورش جوجه و مرغ بومی شده و دسترسی به یک درآمدی قابل قبول را فراهم کرده است افزود: در این میان شرکت‌های تعاونی روستایی تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران (به ویژه اعضای شرکت تعاونی روستایی زنان) با دارا بودن امکانات و زیر ساخت‌های لازم، جامعه هدف ما برای اجرای این طرح را تشکیل می‌دهند.

تواضع در ادامه تصریح کرد: در این راستا رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران طرح پرورش مرغ بومی را در سطح شرکت تعاونی روستایی زنان با دارا بودن ۳۴۲ شرکت تعاونی روستایی زنان و حدود ۶۰ هزار عضو فعال را در دستور کار قرار داده و ضمن تعیین مجری، اجرای کامل طرح فوق را در شش ماه اول سال جاری خواستار شد.

مدیر کل دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونی‌ها گفت: در این طرح از جوجه‌های واکسینه شده ۳ الی ۴ هفته پولت (نیمچه) بومی محلی که متحمل به شرایط اقلیمی و بیماری ها بوده جهت پرورش بمدت (حداکثر ۱۶ هفته) در فضاهای مشخص شده شرکت‌های تعاونی روستایی تحت پوشش و نظارت (به ویژه شرکت تعاونی زنان روستایی) نگهداری و تغذیه می‌شوند و پس از طی دوره پرورش و رسیدن به وزن مطلوب جهت عرضه به صورت زنده در بازارهای محلی هر منطقه، شهرستان و استان ارسال می‌شوند./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هفت =

دکمه بازگشت به بالا