اقتصاد کشاورزی

فروش با قیمت بالای سموم کشاورزی انصاف نیست

مدیرحفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران نیز با تایید افزایش بی‌رویه قیمت سموم کشاورزی و نگرانی کشاورزان استان از این وضعیت، گفت: فروش سموم با قیمت چندین برابری بی انصافی در حق کشاورزان است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی، عبدالرحمان زاغی  افزود: در حالی که وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات به صورت رسمی به دلیل مشکلات تورمی تا ۳۵ درصد قیمت سموم کشاورزی را از تیر ماه سال گذشته بالا برده اند، اما مصوبه نیمایی شدن ارز برای واردات سموم مورد سوء استفاده افراد قرار گرفته است.

 

وی با بیان این که تا ۹۰ درصد مواد اولیه تولید انواع سموم وارداتی‌ست، گفت : طبق دستورالعمل دولت و با تخصیص اعتبار از سال ۱۳۹۸ ، وزارت جهاد کشاورزی مواد اولیه برای تولید انواع سموم را برای مصرف ۲ سال یعنی سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰  وارد کرده است تا مشکلات افزایش قیمت بی رویه پیش نیاید، اما همواره افراد سودجو از این فرصت ها سواستفاده می‌کنند.

زاغی با بیان این که شالیکاران و باغداران مازندران مجبور به استفاده از سموم کشاورزی هستند ، توضیح داد : امروز ضرورت استفاده از سموم برای کشاورزی و باغداری سبب شد تا بازار سیاه و عرضه سموم تقلبی در این شرایط دو چندان شود.

وی با اعلام این که گزارش های روزانه از وضعیت عرضه انواع سموم کشاورزی به دستگاه های نظارتی سازمان صنعت، معدن و تجارت و همچنین تعزیرات ارسال می‌شود، افزود : اما به نظر می‌رسد تاثیری بر واقعی شدن قیمت فروش سموم نداشته است.

مدیرحفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران فروش سموم بیشتر از قیمت روی برچسب را صد درصد خلاف دانست و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که همه این سموم موجود با ارز یارانه دولتی تولید و یا وارد شده است و باید با قیمت قبلی عرضه شود.

زاغی با بیان این که یکهزار واحد فروشگاهی سموم کشاورزی دارای مجوز رسمی در مازندران فعال هستند، افزود : البته فعالیت افراد سودجو در قالب فروشندگان سموم زیر زمینی و  سیار نیز در استان کم نیست، ولی ردیابی آن بسیار سخت و دشوار است.

وی از کشاورزان و باغداران خواست تا حتما از فروشگاه‌های سموم کشاورزی دارای مجوز خرید کرده و طلب فاکتور کنند و تاکید کرد: در این صورت فروشندگان متخلف راحت تر شناسایی شده و به تعزیرات معرفی می‌شوند./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − نه =

دکمه بازگشت به بالا