اقتصاد کشاورزی

مشکلات گرانی به سیستم توزیع مربوط می‌شود

مدیر عامل اسبق اتحادیه مرغداران میهن  با اشاره به این‌که گرانی های اخیر ارتباطی به کاهش تولید ندارد، بیان کرد: مشکلات گرانی به سیستم توزیع باز می‌گردد که با اعمال نظارت بیشتر باید از این تخلفات جلوگیری کرد.

 

به گزارش خبر کشاورزی، هدایت اله اصغری درباره آخرین تحولات بازار تخم مرغ اظهار کرد: هم اکنون نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۴ هزار و ۵۰۰ تا ۱۶ هزار تومان معادل شانه ای ۳۰ تا ۳۱ هزار تومان است.

 

اصغری با اشاره به اینکه مشکلی در تولید تخم‌مرغ نداریم، افزود: روزانه ۲ هزار و ۷۵۰ تا ۲ هزار و ۸۵۰ تن تخم مرغ تولید می شود که با تامین نهاده دامی و مهار آنفلوانزا مشکلی در تامین نیاز داخل نخواهیم داشت.

این فعال صنعت مرغداری ادامه داد: بنابر آمار ۳۵ درصد نیاز شهروندان تهران از میادین تامین می شود که با تامین میزان نیازشان، نقش تنظیم بازار اتفاق می افتد.  اما کنار باید ۶۵ درصد بازار آزاد کارش را انجام دهند و مرغدار بخش اعظم تولید در اختیار بنکداری قرار گیرد، اما دولت اصرار دارد که کل تولید را در اختیار بگیرد.

مدیر عامل اسبق اتحادیه مرغداران میهن با اشاره به چالش های پیش روی تولیدکنندگان تخم مرغ گفت: عدم تامین ۱۰۰ درصدی نهاده با نرخ مصوب و تاخیر در ارسال نهاده منجر به تامین بخشی از ذرت و کنجاله مورد نیاز از بازار آزاد شده است، همچنین  مداخله بیش از حد وزارت جهاد در تنظیم بازار بر مشکلات اصلی تولیدکنندگان مرغ تخم گذار دامن زده است.

به گفته اصغری، با وجود اعلام معاونت امور دام مبنی بر عرضه هر عدد تخم مرغ با نرخ ۱۱۰۰ تومان، بنده معتقدم که عدم دخالت می تواند بازار را به تعادل برساند به طوری‌که قیمت به کمتر از این رقم برسد که با این وجود دولت باید حمایت کند تا مرغدار انگیزه تولید را از دست ندهد.

وی با بیان اینکه تولید تخم مرغ تا پایان سال به یک میلیون تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن می‌رسد، گفت: اگر قیمت تخم مرغ از یک حدی برای مرغدار کمتر شود، دولت باید خرید تضمینی کند به طوریکه دولت بر مبنای قانون نظام جامع دامپروری اگر قیمت از حدی پایین‌تر بیاید، باید اقدام به خرید تضمینی کند و شبکه نظارتی وزارت صمت باید بر سطح بازار نظارت کند به طوری‌که با متخلفانی که تخم مرغ را از نرخ ۱۱۰۰ تومان بالاتر می‌فروشد، برخورد جدی کند./ باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + دو =

دکمه بازگشت به بالا