محیط زیست

مهم‌ترین کاربرد پساب‌ها، استفاده در فضای سبز و صنایع است

 مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: مهم‌ترین کارکرد پساب‌ها در استان، پس از تصفیه و رسیدن پارامترهای مورد نظر به حدود مجاز، استفاده در فضای سبز و در درجه بعد تامین آب صنعت است.

به گزارش خبر کشاورزی، شهرام احمدی اظهار کرد: فاضلاب‌های خانگی متصل به شبکه جمع‌آوری فاضلاب، وارد تصفیه خانه شده و پس از طی مراحل تصفیه، درصورت داشتن استانداردهای لازم تحت نظارت کمیته استفاده از پساب در کشاورزی و بخش کشاورزی ( عمدتا فضای سبز و گونه‌های غیر مثمر) و بخشی به استفاده در صنعت اختصاص پیدا می‌کند.

وی افزود: پساب‌های تولیدی در شهرک‌های صنعتی که دارای سیستم تصفیه‌خانه هستند نیز به همین ترتیب مورد تصفیه و استفاده مجدد قرار می‌گیرند و در صورت نبود تصفیه‌خانه، واحدهای تولیدکننده پساب موظف به رعایت حدود استاندارد پساب خروجی خود هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه چنین واحدهایی یا خود دارای تصفیه‌خانه بوده و بخشی از آب را پس از تصفیه در خط تولید بازچرخانی می‌کنند، ادامه داد: البته بخشی را نیز به مصرف فضای سبز می‌رسانند.

احمدی گفت: واحدهای صنعتی یا تولیدی نیز وجود دارند که پساب صنعتی کمتری داشته و آن را در سپتیک‌تانک‌ها جمع‌آوری می‌کنند، چنین واحدهایی باید پساب خود را به تصفیه‌خانه‌ها انتقال دهند.

وی مدیریت زهاب‌های کشاورزی که عمدتا ناشی از شستشوی کودها و سموم طی بارندگی یا آبیاری است، دشوارتر عنوان و بیان کرد: شستشو، آبیاری و بارندگی باعث نفوذ این پساب‌ها به خاک و آلوده شدن آب‌های زیرزمینی از جمله بالا رفتن میزان نیترات در بعضی مناطق استان می‌شود.

احمدی کارکرد پساب‌ها را به‌عنوان یک منبع آبی قابل عرضه به‌خصوص در زمان خشکسالی دارای اهمیت ویژه‌ای دانست و یادآور شد: هرگونه استفاده از پساب‌ها منوط به کیفیت آن‌ها بوده و کیفیت استفاده از پساب در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و … مشخص است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: استفاده از پساب خام و تصفیه نشده متصور نبوده و برای استفاده از آن، انجام عملیات تصفیه ضروری است.

وی مهم‌ترین کارکرد پساب‌ها را در استان، پس از تصفیه و رسیدن پارامترهای مورد نظر به حدود مجاز، استفاده در فضای سبز و در درجه بعد تامین آب صنعت عنوان کرد.

احمدی خاطرنشان کرد: گاهی با توجه به ماهیت پساب که بعضا در برخی پساب‌های صنعتی مشاهده می‌شود، می‌توان مواد با ارزشی را از آن‌ها مانند کروم از پساب صنعتی صنایع آبکاری و قلع اندود کردن ورق‌های فولادی استحصال کرد و بدین ترتیب هم از هدررفت منابع جلوگیری شده و هم از ورود آن‌ها به عنوان یک آلاینده به محیط زیست خودداری می‌شود./ ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

دکمه بازگشت به بالا