هواشناسی

نصب ایستگاه هواشناسی خودکار در سمیرم

بخشدار پادنای بزرگ سمیرم گفت: ایستگاه خودکار هواشناسی در شهر« بیده » سمیرم نصب و راه اندازی شد.

به گزارش خبر کشاورزی، رُهام جباری اظهار کرد: این ایستگاه با اعتبار ۶ میلیارد ریال با حضور ویدئو کنفرانسی رییس هواشناسی کشور افتتاح شد.

وی گفت: سمیرم بویژه مناطق و روستاهای جنوبی این شهرستان در دامنه دنا و زاگرس واقع شده‌اند بنابراین احداث این ایستگاه نیاز ضروری بود که امروز محقق شد.

بخشدار پادنا با بیان‌اینکه جنوب سمیرم از نظر اقلیمی شرایط مطلوبی دارد، تصریح کرد: علاوه بر این، وجود صدها هزار هکتار باغ سیب و مزرعه نیاز این بخش به یک ایستگاه هوشمند را دوچندان کرده بود.

جباری به وقوع بارش‌های شدید در فصل بهار و زمستان در بخش پادنا بویژه روستاهای “دنگزلو” و “نقُل” اشاره کرد و گفت: شدت بارندگی و پیش‌بینی دقیق آغاز و پایان بارش‌ها با احداث این ایستگاه خودکار بخوبی پیش بینی و اعلام می‌شود.

مسوول اداره هواشناسی سمیرم نیز اظهار کرد: ایستگاه‌های باران سنجی در مناطق و روستاهای مهرگرد، ورق، قلعه قدم، گرموک، ضرغام‌آباد، نُقل، ونک، کُمه و بیده این شهرستان فعال هستند.

مهرداد طایی خاطرنشان کرد: هوشمندسازی ایستگاه‌های هواشناسی، ارتقا سطح خدمات‌رسانی مطلوب به مسوولان، مردم و بویژه کشاورزان و باغداران را دربرخواهد داشت.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان دارای ۲۳ ایستگاه سینوپتیک، ۱۴ ایستگاه اقلیم شناسی و ۱۴۴ ایستگاه باران ‌سنجی در شهرها و روستاهای مختلف است.

شهرستان سمیرم با چهار محدوده مطالعاتی(دشت) قبر کیخا، سمیرم، وردشت و کُمه و سدهای حنا، کمانه و قرقاچ، جزو حوضه آبریز کارون بزرگ محسوب می‌شود.

این خطه مرتفع و کوهستانی دارای ۱۸ هزار هکتار باغ، ۱۷ هزار هکتار زمین زراعی، ۴۵۵ هزار هکتار عرصه ملی و ۳۳۰ هزار هکتار مرتع، رودخانه‌ها، جنگل‌های طبیعی و ذخیره‌گاه‌های بزرگ زیستی و جانوری است.

شهرستان سمیرم با افزون بر ۹۰ هزار جمعیت، ۶ شهر، ۱۵۰ روستا و آبادی و چهار بخش پادنا، وردشت، پادنای بزرگ و مرکزی در۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان، ضلع شمالی ارتفاعات دنا و زاگرس مرکزی واقع شده است./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا