آذربایجان غربیزراعت و باغبانی

کاهش ۲۰ درصدی تولید گردو نسبت به سال گذشته در مهاباد

مسوول واحد باغبانی جهاد کشاورزی مهاباد گفت: امسال سرمای بهاره به برخی از باغ‌های گردوی این شهرستان خسارت زد و موجب شد میزان برداشت محصول این باغات نسبت به پارسال در مجموع ۲۱۲ تن کاهش پیدا کند.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، سعید کریمی اظهار داشت: میزان برداشت گردو امسال در این شهرستان با ۲۰ درصد کاهش در مقایسه با سال قبل به ۹۰۸ تن رسید.

 

وی ادامه داد: در این شهرستان ۷۵۷ هکتار باغ گردو وجود دارد که به طور میانگین از هر هکتار ۱.۲ تن محصول برداشت شد در حالی که این مقدار پارسال ۱.۵ تن در هر هکتار بود.

مسوول واحد باغبانی جهاد کشاورزی مهاباد اضافه کرد: ۳۰ درصد از این میزان برداشت به صورت تازه خوری و خشکبار در این شهرستان مصرف و تقریبا ۷۰ درصد مابقی نیز به شهرها و استان‌های همجوار صادر می‌شود.

کریمی بیان کرد: باغ‌های گردوی این شهرستان بیشتر در بخش خلیفان و دهستان‌های «منگور شرقی» و «کانی‌بازار» قرار دارند و باغداران این مناطق بیشتر ارقام گردوی سنگی، کاغذی و بومی را غرس کرده‌اند.

وی گفت: با توجه به اینکه سرمازدگی باغ‌های گردو مهاباد شایع است، کاشت ارقام پیوندی باعث افزایش تولید و مقاومت در برابر سرمازدگی می‌شود.

کریمی گفت: به منظور بهره برداری مطلوب از باغ‌های گردو در این شهرستان به دنبال اصلاح تولید این محصول با استفاده از تغییر تولید گردوی بذری به سمت تولید گردوی پیوندی با ارقام ظرفیت تولید بالا هستیم.

سطح زیر کشت باغ‌های گردو در آذربایجان‌غربی پنج‌هزار و ۱۴۱ هکتار است که از این میزان سطح زیر کشت، چهار هزار و ۳۳۲ هکتار بارور و  ۸۰۹ هکتار غیر بارور است؛ شهرستان مهاباد نیز به دلیل آب و هوای سرد و معتدل از مناطق مستعد برای پرورش درخت گردو است. /ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 8 =

دکمه بازگشت به بالا