آبزیان و زنبورداریخراسان رضوی

کاهش ۵۰درصدی تولید عسل در جوین

معاون مدیریت جهاد کشاورزی جوین از کاهش ۵۰ درصدی تولید عسل در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، عبداله آرین با اشاره به اینکه در این شهرستان در سال زراعی گذشته تعداد دو هزار و ۸۲۶ کندو فعالیت داشته است افزود: متاسفانه شرایط گرمای هوا و خشکی زمین و از طرفی عدم بارش نزولات آسمانی نیز موجب از بین رفتن مرتع شده که این موضوع کاهش ۵۰ درصدی تولید عسل را موجب شده است.

وی با بیان اینکه پرورش زنبور عسل در واقع یکی از راههای کسب درآمد خانوارهای روستایی محسوب میشود که میتوان از این راه به درآمد بالایی رسید، افزود: فعالیت در این بخش ها علاوه بر ارتقای سطح اقتصاد خانواده ها نیز موجب ایجاد اشتغال و به حرکت درامدن چرخ اقتصاد شهرستان نیز میشود.

آرین با اشاره به اینکه تعداد دو هزار و ۸۲۶ کندو در شهرستان فعال هستند، گفت: به لطف خدا از این تعداد کندو نیز بالغ بر ۳ کیلوگرم ژل رویال و ۹۲ کیلوگرم گرده گل تولید شده است.

وی خاطرنشان کرد: ژل رویال بعد از عسل مهمترین محصول زنبور عسل در کندو است.

معاون مدیریت جهاد کشاورزی جوین افزود: با افزایش تولید ژل رویال می‌توان ارز آوری صادرات عسل و فرآورده‌های آن مانند ژل رویال (غذای ملکه) را نیز به صورت چشمگیری افزایش داد. وی همچنین به سودآوری صنعت زنبورداری اشاره کرد و افزود: آموزش صنعت زنبورداری نیز هرساله در قالب کارگاه های آموزشی توسط این مدیریت برگزار میشود و کشاورزان میتوانند بدون نیاز به سرمایه گذاری سنگین این فعالیت را شروع کنند و که بدون هیچ مشکلی، درآمد ایجاد کنند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

دکمه بازگشت به بالا