گیلانمحیط زیست

کشف لاشه ۲ فک خزری در سواحل آستانه اشرفیه

رییس اداره محیط زیست شهرستان آستانه‌اشرفیه گفت: لاشه ۲ قلاده فُک خزری در سواحل لله وجه‌سر بندرکیاشهر مشاهده شد.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، رضا زمانی افزود: اهالی منطقه لاشه این ۲ فک را به فاصله یک کیلومتر از یکدیگر پیدا کردند، ضمن آنکه با حضور کارشناسان محیط زیست و انجام تست‌های بایومتری علت مرگ آ‌ن‌ها در دست بررسی قرار گرفته است.

 

وی با بیان اینکه هیچ گونه علایم ضرب و جرح بر روی لاشه‌های این فک‌ها مشاهده نشده است، اظهار کرد: فک کاسپین یا فک خزری تنها پستاندار دریای کاسپین است که در خطر انقراض قرار دارد.

رییس اداره محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه گفت: گیر افتادن در تورهای ماهیگیری، آلودگی های محیط زیست، برخورد با قایق‌ها، کشتار عمدی، شکار، ورود گونه مهاجم شانه دار خزری و کاهش ذخایر کیلکا به عنوان مهمترین منبع غذایی این جانور از مهم‌ترین عوامل موثر در کاهش فک‌های خزری است. از تمامی مردم منطقه تقاضا می‌شود در صورت مشاهده فک‌های خزری زنده و یا لاشه این حیوان موارد را به اداره محیط زیست اطلاع دهند.

فک خزری یک گونه پستاندار دریایی کمیاب است که تنها در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن مانند ولگا و اورال در روسیه زندگی می‌کند. این‌گونه تنها پستاندار دریای خزر به‌شمار می‌آید و به دلیل صید بی‌رویه و به هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت نیازمند به حمایت بین‌المللی‌ست.

ساحل‌نشینان شمال به این جانور سگ آبی می‌گویند. فک ها به دمای آب بسیار وابسته هستند و به همین خاطر وقتی دمای آب افزایش می‌یابد، آن‌ها به بخش‌هایی که آب عمیق‌تر و قاعدتاً سردتر است، مهاجرت می‌کنند. فک‌ها در تابستان، بهار و پاییز بیشتر در آب‌های نیمه جنوبی خزر از جمله ایران زندگی می‌کنند و برای زایمان به مناطق یخی در شمال دریای خزر می روند. نخستین و تنها مرکز حفاظت از گونه در معرض خطر فک خزری در ایران و در سال ۲۰۱۰ رسماً آغاز به کار کرد. این مرکز به همت لنی هارت مؤسس مرکز بازتوانی و تحقیقاتی فک هلند، محمد مصطفی شاهی فردوس و امیر صیاد شیرازی در جزیره آشوراده، در نزدیکی سواحل بندر ترکمن احداث شد.

هدف این مرکز نجات فک‌های آسیب دیده، آموزش ماهیگیران، ارتقاء سطح فرهنگ محیط زیستی جامعه، تحقیقات و گسترش فعالیت‌های حفاظتی به سایر کشورهای حوزۀ خزر بوده‌است. مرکز حفاظت از فک خزری ایران تا ابتدای سال ۲۰۱۸ توانست ۸۳ قلاده فک را از مرگ نجات داده و پس از انجام درمان به طبیعت بازگرداند./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

دکمه بازگشت به بالا