اقتصاد کشاورزیرویدادها

مراسم روز جهانی خاک برگزار می‌شود

با توجه به اهمیت خاک به عنوان یکی از مهم­‌ترین اجزاء طبیعت، اتحادیه جهانی علوم خاک (International Union of Soil Science) در سال ۲۰۰۳، در راستای ارج نهادن به اهمیت خاک و جلوگیری از تخریب و نابودی آن، پنجم دسامبر به عنوان روز جهانی خاک نامیده شده است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، مدیرگروه علوم و مهندسی خاک دانشکده کشاورزی و منابع‌ طبیعی دانشگاه لرستان گفت: مراسم روز جهانی خاک در ایران با حضور اندیشمندان و صاحبنظران حوزه خاک به میزبانی این دانشگاه برگزار می‌شود.

 

دکتر محبوبه جلالی ادامه داد: این روز بزرگداشتی‌ست که اهمیت خاک و ضرورت بهره‌برداری پایدار از آن را برای جوامع مختلف در  سراسر جهان آشکار می‌سازد.

وی با بیان اینکه سازمان ملل متحد نیز در همین راستا سال ۲۰۲۱ را به عنوان سال جهانی خاک‌ها تعیین کرده است، گفت: برگزاری مراسم روز جهانی خاک در ایران سابقه‌ای چند ساله دارد و در سال جاری، قرار است با محوریت گروه علوم و مهندسی خاک دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان این مراسم در روز ۱۷ آذر ماه با حضور اساتید، دانشجویان و متخصصان در این زمینه به صورت مجازی برگزار شود.

مدیرگروه علوم و مهندسی خاک دانشکده کشاورزی و منابع‌ طبیعی دانشگاه لرستان با بیان اینکه شعار امسال روز جهانی خاک «توقف شور شدن خاک، تقویت باردهی خاک» است، تصریح کرد: امید می‌رود بتوانیم با همکاری همه جانبه سازمان‌های مرتبط با مسائل خاک و ترویج فرهنگ حفظ خاک در جامعه بتوان گامی مهم در نگهداشت این سرمایه ارزشمند تجدیدناپذیر در لرستان برداشت و از سوی دیگر از بروز مخاطرات طبیعی از جمله سیل و رسوب و زمین لغزش جلوگیری کرد.

خاک یکی از پیچیده‌ترین اکوسیستم‌های موجود در طبیعت

جلالی خاک را یکی از پیچیده‌ترین اکوسیستم‌های موجود در طبیعت و یکی از متنوع‌ترین سکونت‌گاه‌های روی کره زمین برشمرد و با بیان اینکه خاک در برگیرنده ترکیبی از ارگانیسم‌های مختلفی‌ست که با یکدیگر تعامل داشته و در چرخه‌های جهانی که ضامن تداوم حیات روی کره زمین هستند، ‌نقش‌آفرینی می‌کنند، اضافه کرد: در هیچ جایی از طبیعت، گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی به مانند خاک به صورت در هم فشرده وجود ندارند.

عضو هیات علمی دانشگاه لرستان بیان کرد: یک گرم خاک حاوی میلیون‌ها موجود زنده و چندین هزار گونه باکتری است و با این حال، این تنوع زیستی از آنجا که زیر زمین قرار داشته و در برابر چشمان آدمی نیست، کمتر شناخته‌شده است.

جلالی بر حفاظت و صیانت از خاک به دلیل محدودیت این منبع تولید غذا تاکید کرد و یادآور شد: برای افزایش تولید محصولات کشاورزی نخست باید افزایش عملکرد در واحد سطح داشته باشیم و برای بالا بردن قدرت حاصلخیزی خاک و قدرت نگهداری آب در داخل خاک برنامه ریزی کنیم. / ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

دکمه بازگشت به بالا