زراعت و باغبانی

۳۸۵ هکتار از اراضی کشاورزی استان مرکزی زیر کشت زعفران رفت

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: یک هزار و ۱۸۰ کیلوگرم محصول زعفران امسال در استان تولید شد.

به گزارش خبرکشاورزی، علی‌ اصغر زارعی افزود: ۳۸۵ هکتار از اراضی کشاورزی استان مرکزی زیر کشت زعفران قرار دارد که سالانه از هر هکتار این اراضی چهار کیلوگرم محصول زعفران برداشت می شود.

او اضافه کرد: ۵۰ هکتار این اراضی امسال زیر کشت زعفران قرار گرفته ‌است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی ادامه داد: یک هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی استان نیز زیر کشت گل محمدی قرار دارد و استان در این زمینه رتبه پنجم کشور را به خود اختصاص داده ‌است.

زارعی گفت: با توجه به شرایط اقلیمی کشور و استان مرکزی کشت گیاهان کم آب‌بر از جمله گیاهان دارویی در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفته و اکنون یک هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان به کشت این گیاهان از جمله نعنا فلفلی، آویشن و اسطوخدوس اختصاص دارد.

او یادآور شد: ۶۵ واحد صنعتی و سنتی تولید قارچ خوراکی نیز در استان مرکزی وجود دارد و سالانه حدود چهار تن محصول در این واحدها تولید می‌شود.

زارعی با یادآوری وجود ۱۷ نهالستان مجوز دار در استان مرکزی گفت: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار اصله نهال سالانه در این واحدها تولید می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی افزود: تولیدات این واحدها، علاوه بر تامین نیاز استان، به سایر استان های کشور از جمله همدان، لرستان، کرمان و یزد ارسال می‌شود.

زارعی از فعالیت یک واحد تولید نهال کشت بافتی در استان مرکزی خبر داد و گفت: این واحد علاوه بر کشت بافت گل و گیاهان زینتی در زمینه کشت بافت نهال‌های میوه از جمله آناناس فعالیت دارد.

او ادامه داد: کش  ت بافت گیاه آناناس برای نخستین بار در شهرستان محلات استان مرکزی انجام و در سطح کشور عرضه می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی از کشت محصولات ارگانیک در ۴۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان خبرداد و گفت: ۳۴۰ هکتار از باغات پسته و ۱۳۰ هکتار از باغات انار استان تحت پوشش شرکت‌های مجاز به تولید محصول ارگانیک قرار دارد.

زارعی گفت: تمامی محصولات این باغات به خارج از کشور از جمله آلمان صادر می شود.

وی ادامه داد: با توجه به عدم توسعه باغات استان مرکزی، تغییر رقم و افزایش عملکرد در واحد سطح در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان قرار دارد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اظهار داشت: تولید محصولات باغی در این استان به صورت متوسط هشت تن در هکتار است که برای دستیابی این رقم به ۱۲ تن در هکتار و استانداردهای جهانی، چاره‌ای جز تغییر رقم کشت در این اراضی وجود ندارد.

زارعی با یادآوری تقسیم باغات به درجه‌های یک تا سه افزود: بر این اساس باغات درجه سه استان مرکزی باید حذف و به باغات درجه یک تبدیل شده و با تغییر رقم کشت،زمینه افزایش تولید در باغات درجه ۲ نیز فراهم شود.

او ادامه داد: اجرای این طرح اکنون به صورت نمونه در باغات گردو، بادام و انگور آغاز شده و اجرای آن در سایر باغات در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی قرار دارد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی توسعه و ایجاد باغات در اراضی شیب دار را از دیگر برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان عنوان کرد و گفت: این باغات در شهرستان‌هایی که بارندگی در آنها بیش از ۳۰۰ میلیمتر در سال است اجرا می شود.

زارعی افزود: با توجه به اقلیم استان مرکزی ایجاد باغات در اراضی شیب دار شهرستان‌های استان از جمله شازند، اراک، خنداب و کمیجان که از بارندگی‌های مناسبی برخوردار هستند آغاز و در حال انجام است.

او بیان داشت: طرح ایجاد باغ در اراضی شیب دار در ۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی و ملی استان سال گذشته اجرایی شد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده، اجرای این طرح در ۱۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی و ملی استان در دستور کار قرار دارد.

استان مرکزی با ۹۰ هزار بهره بردار جزو  ۱۰ استان برتر کشور در بخش کشاورزی است .
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود. / خبرگزاری صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا