زراعت و باغبانی

اختصاصی: موافقان تولیدات تراریخته چه می‌گویند؟

در تعریف محصولات تراریخته آمده محصولات تراریخته گیاهان، حیوانات، آنزیم‌ها و یا باکتری‌هایی هستند که برای ایجاد یک خاصیت ویژه در آن‌ها، یک ژن از یک موجود زنده دیگر به ساختار ژنتیک (DNA) آن‌ها انتقال یافته است. هرچند مخالفت‌های فراوانی در راستای کشت این محصولات وجود دارد اما همچنان بسیاری از متخصصان و مسئولین موافق محصولات تراریخته هستند.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین،.یافتههای یک پژوهش در حوزه اقتصاد کشاورزی نشان داد چهار عامل »حفظ محیطزیست«  »بهبود سلامتی انسان«  »اجتناب ناپذیر بودن توجه به نظام کشاورزی مبتنی بر مهندسی ژنتیک « و  »عدم مقبولیت ادعاهای مخالفان» از دلایل موافقت با کشت و مصرف محصولات تراریخته از دیدگاه پژوهشگران است.

در این تحقیق که با عنوان «بررسی رویکرد موافق در مورد فناوری تراریخته در بخش کشاورزی ایران» و به نویسندگی یحیی صافی‌سیس منتشر شده است، بیان می‌شود: تولید محصولات تراریخته با اهداف غیرخوراکی نظیر پنبه تراریخته و محصولات تراریخته به عنوان خوراک دام می‌تواند در دستور کار قرار گیرد.

از جمله دلایل موافقت پژوهشگران می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 این فناوریها میتوانند »کاهش آلودگی محیط زیست و حفظ تنوع زیستی» را در پی داشته باشند. بدین معنا که محصولات حاصل از فناوری تراریخته به دلیل ویژگیهای ذاتی خود، استفاده از سموم، آفتکشها و سایر مواد شیمیایی مضر برای انسان و جانداران و  همچنین، خاک و هوا را کاهش میدهند.

یکی دیگر از دلایل مورد توجه پژوهشگران در مورد موافقت با کشت و مصرف محصولات تراریخته«بهبود سلامت جامعه و کاهش ابتلا به سرطان با فناوری محصولات غذایی تراریخته است». در این باره باید گفت، برخلاف اصلاح نباتات که در آن، هر دو ژن مطلوب و نامطلوب باهم انتقال مییابند، در فناوری محصولات تراریخته، صرفا ژن مطلوب انتقال مییابد و فناوری محصولات تراریخته به عنوان تنها فناوری‌ست که پژوهشهای ایمنی و سمشناسی قبل از مصرف محصولات غذایی حاصل از این فناوری صورت میگیرد. در مورد ادعای مخالفان مبنی بر سرطانزا بودن محصولات حاصل از فناوری تراریخته، عقیده بر این است که افزایش مقدار سرطان‌های گوارشی در شمال کشور در اثر سمپاشی برنج و نه به دلیل مصرف محصولات تراریخته است.

ایجاد جو روانی علیه محصولات غذایی تراریخته توسط رسانهها و عدم داشتن صلاحیت تخصصی مخالفان  محصولات تراریخته بویژه در بحث بیوفناوری و مهندسی ژنتیک، از دلایل رد ادعاهای مخالفان توسط پژوهشگران  موافق این فناوری‌ست.

♦ مخالفت با فناوری محصولات تراریخته به دلایل سیاسی (مخالفت با جناح مقابل) و عدم داشتن تخصص در بحث بیوفناوری بسیاری از افراد مخالف فناوری محصولات تراریخته از جمله مفاهیمی‌ست که استناد و فراوانی  بالایی دارند. به نظر می‌رسد در شرایط کنونی، بحث فناوری محصولات تراریخته از سمت و سوی علمی خارج شده و  بیشتر به سمت مخالفت‌های حزبی و جناحی، ایدئولوژیکی (جامعه پزشکی و طرفداران جنبش سبز) و تجاری  (واردکنندگان محصولات تراریخته) پیشرفته است و پاسخ به تمامی شبهات و اختلاف نظرها در زمینه این محصولات،  نیاز به یک نگرش بین رشته‌ا‌ست.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + هفده =

دکمه بازگشت به بالا